Bloog Wirtualna Polska
Są 1 278 044 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

MOJE POLSKIE SŁOWO - KONKURS

poniedziałek, 26 września 2011 21:12

Związek Literatów Polskich wraz ze Stowarzyszeniem Zielone Dzieci w Mrągowie ogłasza konkurs literacki pod tytułem „ Moje polskie słowo”. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży polskiej zamieszkałej poza granicami naszego kraju. W związku z obecnym przewodnictwem Polski w Unii Europejskiej oraz realizacją wielu interesujących projektów propagujących polską kulturę muzyczną, plastyczną i wizualną – postanowiliśmy zająć się również zmieniającą się materią polskiego słowa.

-W jaki sposób dzieci i młodzież zamieszkała za granicą posługuje się językiem ojczystym ?

-Czym jest dla nich słowo, którego uczyli ich dziadkowie i rodzice ?.

-Co myślą o Polsce i jak widzą ojczyznę z perspektywy kraju w którym obecnie żyją ?.

-Którzy z polskich pisarzy i poetów mieli lub mają wpływ na ich stosunek do ojczystego języka ?.

- Jaką literaturę czytają ? - I w końcu – czy polskie słowo żyje w ich sercach – czy jest tylko reliktem, przeszłości  w muzeum pamięci ?

Na te i inne pytania ma odpowiedzieć ogłoszony przez nas konkurs.

Zależy nam na pracach oryginalnych i odkrywczych – wyznaczających kierunki i drogi polskiego słowa na obczyźnie    zbliżających dzieci i młodzież polonijną do młodzieży zamieszkałej w kraju.

Zależy nam na świeżości obserwowanych z dystansu zmian, jakie ciągle przecież dokonują się w języku polskim oraz na wytworzeniu nowej więzi ze słowem ojczystym, które także, jak wiadomo poddaje się nieuchronnie  niszczącemu upływowi czasu.

Mile widziane będą również prace impulsjonistyczne – łączące różne formy aktywności twórczej, w której słowo współgra z obrazem, muzyką lub formą plastyczną. Prace prezentujące słowo jako współ-materię twórczą – w której jednak wciąż najważniejsze jest właśnie – SŁOWO które „było na początku” i od którego wszystko się zaczyna ...

 

Konkurs odbywać się będzie w trzech kategoriach tematycznych i dwóch kategoriach wiekowych.

 (Dzieci – 7-12, młodzież 13-18)

Kategorie tematyczne:

1.       Konkurs na wiersz

2.       Krótką formę literacką ( prozę poetycką, esej)

3.       Konkurs na formę impulsjonistyczną

 

·

        - IMPULSIONIZM ( Określenie, którego autorka jest E. Zelenay ) Jest to łączenie różnych form twórczości w celu lepszego wyrażenia siebie.

 

 

Konkurs jako projekt realizujemy ze Związkiem Literatów Polskich w ramach Programu Pomost

 

więcej informacji na stronie radio wnet


Podziel się
oceń
0
5

komentarze (5) | dodaj komentarz

Z wizytą u Hrabiego

wtorek, 19 lipca 2011 20:32

"Nie liczą się słowa a czyny"  Dmokryt

 

 

 

 

 

 

Na Podzamczu u Hrabiego

 

 

 

 


Lokalizacja jest  fantastyczna; u góry Zamek Książąt Pomorskich, u dołu Odra
i wejście do portu. Tuż obok Baszta Siedmiu Płaszczy, a kilka kroków dalej
Nowa Starówka czyli część Starego Miasta z Rynkiem Siennym i Starym Ratuszem.

Wybudowane niedawno kamieniczki wywołują sporo kontrowersji, ale ich różnorodność, sposób zagospodarowania, czy nawet oferta wynajmu przyciągają miejscowych i turystów. Naloty aliantów zniszczyły dawną, gęstą zabudowę tego rejonu Szczecina i przez lata były tu pustkowia, gruzowisko i chaszcze. Dziś jest już czym oko i serce nacieszyć i zanosi się na to, że ten rejon miasta rozkwitnie jeszcze urodą.

 

Doktor Volker hrabia von Zitzewitz do niedawna nie wierzył, że z taką ochotą i szczęściem rozgości się w kraju przodków i że pokocha nadodrzańskie klimaty.

W najśmielszych swych marzeniach nie widział się na Pomorzu Zachodnim, które dzięki jego protoplastom rosło ongiś w siłę, bogactwo i sławę.

 

Doktor Marek Froelich także do niedawna nie przypuszczał, że powróci do swojego Szczecina, że wszystkie swe umiejętności, talent i zdolności rzuci na szalę pracy i kariery w ukochanym mieście.

 

Zanim obaj panowie się spotkali i we wspólnych interesach zgadali, przyszło im budować zawodową pozycję w Niemczech. Tam mieli swoje gabinety, pracę, pacjentów i  to co najważniejsze: sukcesy, uznanie, poważanie.

 

Sukces w stomatologii osiąga się latami ciężkiej pracy. Być dentystą to tak jakby łączyć umiejętności artystyczne z technicznymi , mieć rękę rzemieślnika,  i wiedzę lekarza.

 

Marek Froelich, szczecinianin z urodzenia ukończył tamtejszą Pomorską Akademię Medyczną.Pierwszą pracę podjął w rodzinnym mieście, w przychodni na Abramowskiego.Jednocześnie był dentystą szkolnym (na Głębokiem), bo przecież wielu pracowało na kilku etatach,  jako że zarobki w latach osiemdziesiątych w Polsce nie należały do imponujących. Wcale nie marzył o wyjeździe na Zachód, ani o tym, by Szczecin opuszczać. Miłość zaważyła. Ukochana ściągnęła go do Hamburga, a tam po roku przyszedł na świat pierwszy syn.

 

Froelich, choć posiada niemiecko brzmiące nazwisko i choć zdecydował się
w 1989 roku zamieszkać w Niemczech,  ma w sobie polskość patrioty i duszę romantyka. W jego rodzinie zawsze żywe były i  pozostają  nasze polskie tradycje i sentymenty.Wychowywał się na opowieściach o dziadku Adolfie Froelichu, który był dentystą w Jędrzejowie i jako oficer Wojska Polskiego 9 Dywizji Piechoty brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej,  w 1920 roku.  Słuchał o Sanguszkach, Gumniskach i starym Tarnowie, w którym pradziad pełnił funkcję zarządcy magnackiej fortuny.

 

Pobyt i praca w Niemczech utwierdziły doktora Marka Froelicha w przekonaniu, że nie wolno uciekać od „korzeni”, nie można wyrzec się tej typowo polskiej dumy z dziejów płynącej i naszej wiary w powodzenie i sukces. Ufał, że upór i praca są jak walka wiodąca do zwycięstwa. Tak było przecież wówczas, gdy zdawał na medycynę i należało pokonać dziesięciu kandydatów startujących na jedno miejsce. Tak było i podczas studiów, które do łatwych nie należą. W tym przekonaniu utwierdziły go jeszcze wolne wybory czerwcowe z 1989 roku,  kiedy doszło do zdecydowanego zwycięstwa kandydatów Solidarności.

 

Nie należy łatwo rezygnować, nie wolno tracić nadziei i żyć bez celu i zajęć.  

Tak oto brzmi życiowa dewiza  Marka Froelicha.

                                                                                          

Nie miał więc doktor obaw, że w Niemczech może się nie udać, że nie docenią wiedzy jaką posiada. Nie mylił się. Już po trzech miesiącach pobytu znalazł posadę u polskiego lekarza, w jego prywatnym gabinecie na Vedlu w Hamburgu. Pracy było sporo, bo ciągnęły tam tłumy przesiedleńców z Polski.  Bez żenady i z łatwością mogli mówić o swoich problemach, zaniedbaniach i konieczności leczenia uzębienia.

 

Jeszcze u dwóch innych lekarzy praktykował doktor, zanim  otworzył swój własny gabinet na Berliner Platz w Hamburgu. Co ciekawe, nie musiał wcześniej stawać przed komisją państwową i zdawać egzaminów nostryfikujących jego polski dyplom. Wystarczyły pisemne oświadczenia wcześniejszych hamburskich pracodawców, ich opinie o umiejętnościach, kwalifikacjach i zawodowej przydatności.


Trzeba dodać, że Niemcy wysoko cenią absolwentów polskich uczelni medycznych. Ich wiedzę uznają za imponującą, a pracowitość i solidność za wyjątkowe. Prywatna praktyka to ważny etap w karierze lekarza. Pracuje się na własne konto, zdbywa nowe umiejętności i co najważniejsze; oceny, opinie, renomę. To wyzwala inicjatywy, rozwija, satysfakcjonuje. Przy tym trzeba wciąż się uczyć, by być na bieżąco w aktualnościach z  medycyny. Kształcenie, a raczej dokształcanie jest koniecznością. 

 

Studia doktoranckie w Polsce, w Szczecinie, w Pomorskiej Akademii Medycznej to drugi ważny etap w karierze Marka Froelicha. Mógł oczywiście podjąć je w Niemczech, nic nie stało na przeszkodzie, ale ...


Polska to jest Polska, a tęsknota za Szczecinem to druga ważna rzecz.
Nic dziwnego, że opłacił te studia, choć nie musiał, bo posiada polski paszport.

Tylko jakże to tak; mieszkać w Niemczech, a po wiedzę jeździć do kraju?
Za dziękuję jedynie? To nie przystoi.

 

Do Szczecina nie tylko jeździł często, ale o swym mieście, kiedy tylko była okazja, chętnie rozmawiał. Zwłaszcza z tymi Niemcami, którzy nadodrzański gród znali.

A wielu pod urokiem jego architektury nadal pozostaje. Zwłaszcza Wały Chrobrego, zwane też Tarasami Hakena, od nazwiska słynnego nadburmistrza,  budzą podziw.


Doktor Froelich opowiada dziś swym synom jak to sam będąc dzieckiem,  zachwycał się rzeźbą Herkulesa walczącego z centaurem, stojącą u podnóża Wałów. Sił Herkulesa potrzeba niekiedy, by dojść do celu i zrealizować marzenia. 

Tak było i w przypadku otwarcia Dental Implant Aestetic Clinik w Szczecinie. Dziś jest ona powodem dumy doktora Marka Froelicha i jego przyjaciela doktora Volkera hrabiego von Zitzewitza.


Skąd Niemiec w tym duecie? O! Tam jest trio, bo i doktor Piotr Skomro, adiunkt Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, gra  ważną rolę. Zespół jest doprawdy doborowy, a usługi na najwyższym światowym poziomie.

 

Przyjaźń z hrabią Zitzewitzem zaczęła się od hamburskich kontaktów zawodowych, od rozmów,  w tym również długich o historii Pomorza, o niezwykłości Szczecina
w którym zieleń i woda zajmują połowę powierzchni. 


Hrabia to nie tylko wybitny naukowiec implantologii z dwoma fakultetami i doktoratami, ale przy tym człowiek nowoczesny i Polakom przyjazny. To jego kuzynka Lisaweta Zitzewitz działa od lat na rzecz pojednania polsko - niemieckiego w prowadzonej przez siebie Akademii Europejskiej w Kulicach pod Nowogardem. 

 

Szczecińska klinika doktora Marka Froelicha stworzona została z myślą  wyjścia na przeciw oczekiwaniom tych, co pragną mieć zdrowe i ładne zęby, dobry wygląd
i gwarancję, że skorzystają z najlepszych rozwiązań nowoczesnej stomatologii.     

 

Jest to obiekt imponujący, elegancki i  luksusowy. Obsługa na najwyższym poziomie. Tam doprawdy, aż miło przebywać. Szczecinianie otrzymali coś wyjątkowego.

Teraz tylko przekonać ich do tego, że dbałość o zęby jest wymogiem czasów w których żyjemy, a implanty,  klamry, protezy to nic strasznego. 

 

Doktor Marek Froelich ma sporo pomysłów. Powrócił do Szczecina nie po to,  by zarabiać jedynie. Ma wrażenie, że daje swojemu miastu ze wszech miar godną ofertą i rzetelne usługi. Jednocześnie ma świadomość tego, że jeszcze nie jesteśmy społeczeństwem tak zamożnym jak te zachodnie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by konsultować się, podejmować w czas rezolutne decyzje, odwiedzać bez obaw dentystów. Szczególną troską pragnie otoczyć dzieci i dlatego stawia na ortodoncję i stomatologię zachowawczą, dziecięcą. Jest szczęśliwy, bo realizuje marzenia, spotyka ciekawych ludzi...jest „u siebie”.

 

Kariera to pojęcie względne, lepiej mówmy, że doktor Froelich i hrabia Zitzewitz

na Podzamczu  w Szczecinie prawdziwej estetyki uczą i do uśmiechu zadowolenia zachęcają.  

  

 

                                                                                   Orfodoncja

 

 

 

 

 

 

 

Dołączam zdjęcia!  doktor Marek Froelich,doktorzy Skomro, doktor Froelich i dr ZitzewitzUściski i serdeczności!  

Publikacja za zgodą

Sł.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Zapraszamy na nasze wywiady i audycje do Radio Wnet

piątek, 15 lipca 2011 10:12

Dziś usłyszycie-Wywiad dla Radio Wnet z Wicedyrektorem Biura Polonijnego Panem Romualdem Łanczkowskim o pomocy Senatu RP dla naszych Rodaków na Syberii.
Jest to suplement do audycji w Radio Wnet "Zielone" z dnia.13.07.

Podczas wizyty w Biurze Polonijnym rozmawialiśmy o roli organizacji pozarządowych w pomocnym wypełnianiu zadań Senatu RP wobec naszych Rodaków pozostających poza granicami kraju. Radio Wnet i nasze Stowarzyszenie Zielone Dzieci jest przez swą misję nastawione na wspieranie  programu pomocy, który będzie integrował wszystkie pokolenia Polaków z Macierzą.

Mieliśmy zaszczyt podziękować Pani Ewie Czerniawskiej za współpracę z naszym Stowarzyszeniem Zielone Dzieci.

Miło było przekazać na ręce Pana Ministra Łanczkowskiego ekologiczne zeszyty wydane w ramach projektu Kampanii Szkoły dla przyrody prowadzonej przez Pracownię na Rzecz Wszystkich Istot. W publikacji znajduje się cząstka naszej pracy a jest to projekt naszego Stowarzyszenia Zielone Dzieci pt. "Siła Zieleni- czyli stan naszej przyrody". Mamy nadzieję, że przysłużą się zielonej edukacji:)


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

Nasz Dąb Pamięci im. o. Józefa Jońca

wtorek, 12 lipca 2011 21:42

Dąb Pamięci Józefa Jońca w parku im. Juliusza Słowackiego W dniu 9 lipca 2011 w godzinach porannych zasadziliśmy w mrągowskim parku im. Juliusza Słowackiego Dąb Pamięci dedykowany o. Józefowi Jońcowi - z którym nasze Stowarzyszeniem Zielone Dzieci miało zaszczyt realizować program adresowany do dzieci terminalnie chorych w IP CZD Warszawie. Obecnie realizując projekt "Śladem Ojców" i Szlakiem Warmii i Mazur razem z ZHP Hufiec Mrągowo i dziećmi polskimi z Syberii pragniemy uczcić pamięć tego niezwykłego człowieka, by w dzieciach trwała pamięć o ich polskim pochodzeniu i rosła nadzieja na łączność z Ojczyzną, mimo tak znacznego oddalenia. Naszym zamiarem jest realizacja "Programu Pomost", który zakłada budowanie całego systemu wzajemnych relacji między pokoleniami Polaków, a szczególnie pozostającymi poza granicami Ojczyzny. Pragniemy by teraz polskie dzieci obserwowały ten dąb i opisując go korespondowały z rodakami na Syberii.Dąb Pamięci im. o. J. Jońca został za sprawą polskich dzieci z Syberii i polskich harcerzy z Białorusi oraz Mrągowa i Stowarzyszenia Zielone Dzieci poświęcony podczas uroczystej mszy w Sanktuarium MB Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach w Warszawie gdzie składaliśmy wizytę. Serdecznie przyjęci w Szkole Pijarów dzieci i ich opiekunowie opowiedzieli o swoim życiu na Syberii, zaś o Pijarze, ojcu Józefie Jońcu opowiadał dzieciom osobiście o. Jan Taff. Poświęciliśmy trzy dęby, które później pomieszkiwały na kolonii harcerskiej z naszymi dzieciakami a w sobotni poranek 9 lipca w dzień otwarcia kolejnej Parafiady (której autorem był o. J.Joniec) w Mrągowie dokonaliśmy uroczystości posadzenia Dębu Pamięci. W uroczystym sadzeniu dębu towarzyszył nam Pan Ryszard Bitowt- mrągowski historyk i regionalista oraz Pan Sławomir Stefaniak - członek Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej oraz harcerze ZHP Chorągiew Warmińsko- Mazurskiej Hufiec im. Janusza Korczaka w Mrągowie . Nasz Dąb Pamięci nosi niezwykłe imię o.Józefa Jońca. Dziękujemy Wszystkim harcerzom z ZHP Hufiec Mrągowo za inspiracje i pomoc. Szczególnie miły akcent stanowiło wykonanie listu do przyszłości, który umieściliśmy w specjalnym szklanym pojemniku. Dziękujemy za malowane kwiaty i dobre słowa, które niech wzrastają z naszym Dębem Pamięci . Oryginalny malowany szklany pojemnik na nasz list do przyszłości wykonał prof Stanisław Czachorowski prowadzący szereg działań w Collegium Copernicanum a także współpracujący z naszym Stowarzyszeniem Zielone Dzieci. Ofiarodawcą sadzonki dębu był Pan Jerzy Gosiewski poseł na Sejm RP a zgodę na posadzenie i lokalizację udzielił nam Urząd Miasta Mrągowo, któremu dziękujemy za czynne zaangażowanie w projekt. Nasi rodacy z słonecznej Chakasji w ostatnim dniu ich wizyty na mazurskiej ziemi tj dnia 9 lipca 2010 oddali wspólnie z mrągowskimi harcerzami cześć Ojczyźnie i jej bohaterom, nie zabrakło też pieśni harcerskiej i hymnu. Nasz Dąb Pamięci im. Ojca JÓZEFA JOŃCA został dedykowany wielkiemu patriocie i wychowawcy młodzieży który ur.12.10.1959 zginął w katastrofie pod Smoleńskiem 10.04.2010 roku.W 2010 roku miał obchodzić jubileusz 25-lecia święceń. To- Inicjator, współzałożyciel, propagator i długoletni prezes Stowarzyszenia Parafiada św. Józefa Kalasancjusza. Głęboko wierzył w przesłanie - wychowania młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport.Był organizatorem wielu imprez i programów edukacyjnych m.in. "Międzynarodowych Parafiad Dzieci i Młodzieży", programu "Katyń... ocalić od zapomnienia" czy "Moja Mała Ojczyzna". Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w drodze na uroczystości katyńskie. W dniu 15 kwietnia 2010 jego ciało zostało sprowadzone do Polski. Został pochowany 20 kwietnia w krypcie zasłużonych Polaków w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej, obok ks. Jana Twardowskiego, ks. Zdzisława Peszkowskiego, Krzysztofa Skubiszewskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Zosia Wojciechowska więcej informacji o o. Józefie Jońcu oraz o samej uroczystości można znaleźć na naszych stronach www.zielonedzieciaki.ffp.org.pl www.radiownet.pl/radio/zielone-dzieciaki/

 

 

foto: ZW Projekt pod patronatem Radio Wnet i Kuriera Mrągowskiego, za który dziękujemy

 

Stowarzyszenie ZIELONE DZIECI


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Koncert na rzecz polskich dzieci z Syberii 19 czerwca!

piątek, 17 czerwca 2011 21:08

W dniu 19 czerwca o godzinie 13.00 w kościele św. Wojciecha odbędzie się koncert charytatywny na rzecz polskich dzieci z Syberii- potomków polskich zesłańców. Dzięki wielu niezwykłym ludziom udaje się nam równie niezwykła rzecz.
  ZHP z Mrągowa i Legionowa przy ogromnym wsparciu władz miasta Legionowo i Powiatu Legionowo
organizujemy wspólnie środki na pokrycie kosztów pobytu i program pobytowy dzieci w Polsce.

 Stowarzyszenie Zielone Dzieci zainicjowało i wspiera projekt przyjazdu dzieci polskich z Syberii na wspólny pobyt z grupą harcerzy polskich z Białorusi na kolonie harcerskie do Mrągowa w miesiącu lipcu.  Dzięki staraniom harcerzy mrągowskich ZHP Hufiec Mrągowo i Legionowo harcerze zaśpiewają dla Polaków z Syberii, na rzecz polskich dzieci potomków Polaków- zesłańców na Syberię. Gorąco popieramy wszystkie te działania.

 Razem z władzami i mieszkańcami Mrągowa,Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, MSMTEW i Senatorem Markiem Konopką, Biurem Polonijnym Senatu RP oraz wieloma innymi udzielimy im gościny na mazurskiej ziemi.


  Zapraszamy podopiecznych polskiego stowarzyszenia z Syberii, którego celem jest dokumentowanie śladów polskości.  Od 2002 r. „Polonia”organizuje przy pomocy finansowej Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” coroczną Konferencję pracowników muzealnych i archiwistów „Polski temat w pracy muzeów i archiwów Chakasji i Kraju Krasnojarskiego (2002 r. – Minusińsk, 2003 r. – Abakan, Minusińsk, 2004-2007 r. – Krasnojarsk). Prezes Organizacji Sergiusz Leończyk jest autorem koncepcji jedynej w swoim rodzaju wystawy stałej w Muzeum Krajoznawczym w Minusińsku „Polacy Kraju Minusińskiego” (2001 r.) oraz jej wersji planszowej (2003 r.), wystawy czasowej „Polacy-przesiedleńcy w Południowej Syberii XIX-XX ww.” w Chakaskim Muzeum Republikańskim w Abakanie (2003 r.). Oprócz wystaw przygotowanych przez miejscowe muzea Organizacja prowadzi na terenie całej Rosji wystawy udostępnione przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie: „Mickiewicz-Puszkin – poeci dwóch narodów”, „Henryk Sienkiewicz – laureat Nobla” oraz „Stefan Żeromski – wybitny pisarz polski”. Organizacja „Polonia” od samego początku powstania troszczyła się o powstanie polskiego księgozbioru, niezbędnego do nauczania języka polskiego oraz o propagowanie osiągnięć kultury polskiej. Prezes „Polonii” aktywnie współpracuje ze wszystkimi bibliotekami na terenie Syberii, a w sprawach kompletacji z polonicami z Rosji z Biblioteką Narodową w Warszawie i Biblioteką Towarzystwa Chrystusowców w Poznaniu.

W roku 1999 r. zrodził się pomysł założenia przy Narodowej Bibliotece w Abakanie Centrum Książki Polskiej, zaczęto kompletację księgozbioru. W roku 2005 przy współpracy Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Moskwie oraz Ministerstwa Kultury Chakasji otwarto pierwsze w Federacji Rosyjskiej Centrum Książki Polskiej. Strona polska zajęła się wyposażeniem i remontem lokalu Centrum (Fundacja „Semper Polonia”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie), natomiast Ministerstwo Kultury Chakasji przydzieliło stały etat kierowniczki Centrum. Obecnie Centrum Książki Polskiej ma szeroko zakrojoną działalność i służy nie tylko jako wypożyczalnia, lecz także organizuje wystawy, prezentacje nowych książek polonijnych. Przy Centrum odbywają się sobotnie kursy języka polskiego dla dorosłych, działa klub studencki i klub kina polskiego „Harmonia”.*

 

 

 

źródło : http://www.rodacynasyberii.pl


Dzieciakom można pomóc dokonując wpłat bezpośrednio na rachunek ZHP-

" Kolonie dla dzieci polskich z Syberii"
NUMER KONTA Bank Spółdzielczy Mrągowo
32 8848 0008 0000 0244 2006 0001


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Konferencja w Sejmie RP. Poziom świadomości ekologicznej Polaków w kontekście budowy „zielonej gospodarki”.

poniedziałek, 13 czerwca 2011 14:48

Otrzymaliśmy zaproszenie na 98. posiedzenie senackiej Komisji Środowiska organizowane we współpracy z Instytutem na rzecz Ekorozwoju, które odbędzie się o godz. 10.00 w dniu 14 czerwca 2011 roku w sali 217 budynku Senatu RP przy ul. Wiejskiej 6 w Warszawie.

 

Specjalnie w wywiadzie o konferencji prezes InE dr Andrzej Kassenberg dla Radio Wnet i mieszkańców Mazur gdzie działa nasze Stowarzyszenie Zielone Dzieci.

 

 

Posiedzenie będzie miało charakter seminaryjny, a tematem będzie: Poziom świadomości ekologicznej Polaków w kontekście budowy „zielonej gospodarki”. Świadomość ekologiczna Polaków jest znacznie niższa niż reszty obywateli Unii Europejskiej. Wiedza Polaków na temat ochrony środowiska, klimatu, czy przyrody jest, powierzchowna, a ich zaangażowanie w sprawy poprawy jakości środowiska, mimo deklaracji, niewielkie. Jeśli chodzi o młodzież widać, że znajomość problematyki związanej ze środowiskiem naturalnym jest zastraszająco mała. Budzi to duże obawy o przyszłość podejmowanych działań w dziedzinie ochrony środowiska, czy też szerzej w możliwość prowadzenia „zielonej” gospodarki.

 

Celem spotkania w Senacie RP jest wywołanie debaty publicznej na temat postaw ekologicznych Polaków. Wyjściem do rozważań będzie prezentacja wyników i raportów z badań socjologicznych (2008-2010) na temat świadomości ekologicznej dorosłych i młodzieży gimnazjalnej przeprowadzonych przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i wcześniejszych badań przeprowadzonych przez InE.

Panel dyskusyjny poprowadzi prof. Michał Kleiber prezes Państwowej Akademii Nauk, a w panelu wezmą udział: prof. Anna Karmańska prorektor ds. dydaktyki i studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prof. Katarzyna Barbara Duczkowska-Małysz z Katedry Analizy Rynku i Konkurencji Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dr Jan Rączka prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prof. Witold Orłowski główny doradca ekonomiczny PwC, prof. Andrzej Mizgajski prezes Green Cross Poland, oraz przedstawiciel Senatu RP z Komisji Środowiska. Spotkanie ma charakter rozbudowany i odbędzie się w formie debaty. W tym miejscu wypada nam dodać, że dr Kassenberg był gościem Radio Wnet a sam Instytut na Rzecz Ekorozwoju jest szeroko znany z swych opiniotwórczych prac służących prawidłowemu rozwojowi budowania świadomości w zakresie ochrony środowiska.

 

 

Serdecznie zapraszamy źródło: Zaproszenie InE

 

 

 


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (6) | dodaj komentarz

Na Wyspie Wielkanocnej

niedziela, 12 czerwca 2011 16:09

 

 foto Jacek Herman- Iżycki

 

( reprit z wystawy Z. Wojciechowska)

 

 

Posągi z Wyspy Wielkanocnej w fotografii Jacka Hermana - Iżyckiego prezentowane w Instytucie Badawczym Leśnictwa to jedna z licznych i bardzo cennych prezentacji w znanym ośrodku badań. Pan Artur Sawicki pracownik IBL oprowadza nas po wystawie opowiadając o misji tego miejsca.

Rok 2011 został ogłoszony Rokiem LASÓW a my spróbujemy odnaleźć jego skrawek na przedziwnym lądzie zwanym Hiti-ai-Rang czyli " środek ziemi" - tak mawiali o nim rdzenni mieszkańcy. Po 282 latach nadal warto spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie jak kamienne posągi przywędrowały na tę Wyspę. Bowiem Wyspa Wielkanocna stanowi odosobniony skrawek lądu, wokół którego rozciąga się największy bezkres największego z ziemskich oceanów a posągi fascynują wielkością i tajemnicą konstrukcji powstania nawet współczesnych inżynierów.

Zapraszamy do krainy ....Wśród lasów i ogrodów...
 Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie gdzie za sprawą fotografii Jacka Hermana - Iżyckiego i Roberta Dula - znanego kulturoznawcy stanęły dumne posągi wyspy Wielkanocnej. Niemi świadkowie przeobrażeń krajobrazu i historii.

 

Relacja na Radio Wnet Zielone Dzieciaki


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

niedziela, 05 czerwca 2011 15:36

Światowy Dzień Środowiska (ang. World Environment Day - WED) – dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku i obchodzony jest corocznie 5 czerwca w ponad 100 krajach dla przypomnienia głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata.

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Wielkanocne życzenia

niedziela, 24 kwietnia 2011 9:30

 

 

 

Witamy naszych porannych goości ....przy stole z koszyczkiem święconych pokarmów, z jajem wielkanocnym zawierającym tajemnicę życia z Barankiem pokornej wiary i nadzieją na zmartwychwstanie...
SERDECZNIE POZDRAWIAMY 

Stowarzyszenie Zielone dzieci


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Wieczór japońskiego Szuberta na podsumowanie z polskim tulipanem

czwartek, 21 kwietnia 2011 17:12

W Salach Kopernikowskich Zamku Kapituły Warmińskiej odbyło się  (16.04) podsumowanie akcji pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Japonii - „Polskie tulipany dla Japonii”, z udziałem Kazuko Shiraishi, minister-radcy Ambasady Japonii, która to ambasada objęła projekt patronatem. Akcję wsparł również wojewoda warmińsko-mazurski, a została ona zorganizowana we współpracy między innymi z Euroflorist Polska, portalem Forumkwiatowe.pl, Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie.

Wieczór rozpoczęto odczytaniem listów z podziękowaniami za zaangażowanie się w pomoc ofiarom trzęsienia ziemi oraz tsunami, które zniszczyły Kraj Kwitnącej Wiśni, od wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego oraz premiera Japonii Naoto Kana. Następnie o przebiegu akcji, która rozpoczęła się 10 kwietnia, opowiedziała Zofia Wojciechowska z  Euroflorist. W  Akcji wzięło udział mazurskie Stowarzyszenie Zielone DZIECI.


W podziękowaniu za hojność i pomoc w organizacji projektu zespół Pro Musica Antiqua wraz gośćmi Eiko Masegawą, Kaori Okuzumi oraz Walerią Przelaskowską-Rokitą zagrał dla gości uroczystości koncert, podczas którego zaprezentowne zostały utwory Yoshinao Nakady - jednego z najbardziej znanych japońskich kompozytorów XX wieku, zwanego japońskim Schubertem. Muzyk jest autorem ponad tysiąca dzieł. Wśród nich są zarówno pieśni, utwory chóralne i fortepianowe, jak i piosenki dziecięce.

 

 

 

 

 

 

żródło: olsztyn24

 

foto: Zofia Wojciechowska


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Koncert dla Japonii. Olsztyn. Zamek MWiM 16.04. 2011

sobota, 16 kwietnia 2011 8:48

 

 

 

DZIŚ o godzinie 18.00.

Koncert zespołu Pro Musica Antiqua i gości :Eiko Hasegawa, Kaori Okuzumi, Walerii Przelaskowskiej-Rokity.  Podczas koncertu zaprezentowane zostaną utwory  Yoshinao Nakady jednego z najbardziej znanych japońskich kompozytorów XX wieku.  Nazywano go japońskim Schubertem.  Jego kompozycje w naturalny sposób przekazują emocje zawarte w poezji, będącej tekstem pieśni. Przepełnione są unikalnym, ale zrozumiałym dla każdego liryzmem Jego spuścizna kompozytorska obejmuje ponad tysiąc dzieł: pieśni, utwory chóralne i fortepianowe, a także piosenki dziecięce i szkolne lubiane i śpiewane do dzisiaj w całej Japonii (Natsu no omoide, Yuki no furu machi wo, Chiisai-aki mitsuketa).

Gościem honorowym uroczystości będzie Minister-Radca Ambasady Japonii,  Kazuko Shiraishi.

W trakcie koncertu odbędzie się prezentacja bukietów tulipanowych wykonanych przez florystów EEROFLORIST z grupy olsztyńskiej WYJĄTKOWYCH BUKIETÓW POLSKIEJ WIOSNY zakupionych przez osoby prywatne i instytucje, dochód z ich sprzedaży przekazany zostanie na konto Ambasady Japonii.

 

Akcja „Polskie Tulipany dla Japonii” 22 2210 0009 0000 0000 0010 3956

 

 

 

Tekst : Waldemar Ziarek i ZosWoj


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Prosto ze sceny. Koncert w Mrągowie. Polskie tulipany dla Japonii

piątek, 15 kwietnia 2011 17:26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parę słów o tym jak to

jest teraz w Japonii, opowiada Kaori Okozumi tuż przed koncertem w Mrągowie.Witamy kwiatami po mazursku a z nami wolontariusze w Akcji...


Relację fotograficzną przygotował Marian Modzelewski.Odznaczony w 2010 roku honorowym dyplomem wolontariusza...realizacja: Zofia Wojciechowska

 

www.radiownet.pl/radio/zielone-dzieciaki/


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Tulipany dla Japonii

czwartek, 14 kwietnia 2011 10:31

 

 

 

W ramach akcji pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Japonii, w czwartek, 14 kwietnia o godzinie 18-tej, w sali CKiT odbędzie się koncert zespołu „Pro Musica Antiqua” ze specjalnie przygotowanym programem. Będzie to jeden z elementów tygodnia pomocy dla Japonii na Warmii i Mazurach pod tytułem „Polskie Tulipany dla Japońskiej Chryzantemy”.

Chryzantema w kulturze orientalnej jest symbolem szlachetności oraz nieśmiertelności. Japończycy wierzą w to, że krople rosy zebrane z jej kwiatów zawierają właściwości, przedłużające ludzkie życie. Chryzantema może być nazwana nieoficjalnym kwiatowym symbolem Japonii.

W ramach akcji od 10 do 16 kwietnia w regionie odbędą się koncerty, odczyty naukowe na temat Japonii, aukcja obrazów i oczywiście akcja zbierania funduszy. Tydzień rozpocznie się 10 kwietnia w Olsztynie i zakończy się także w stolicy regionu 16 kwietnia. Projekt zyskał patronat Ambasady Japonii i Marszałka Województwa Warmińsko-Nazurskiego Jacka Protasa. W akcję włączyli się już polscy floryści, związani z Euroflorist Polska z siedzibą w Poznaniu, międzynarodowy portal Forumkwiatowe.pl, mazurskie Stowarzyszenie Zielone Dzieci, Samorząd Województwa, Urząd Miasta w Mrągowie, Polski Czerwony Krzyż, Wydział Nauk Humanistyczno-społecznych w Olsztynie, WSP TWP i Związek Piłsudczyków RP.

Podczas trwania akcji zbierane będą fundusze, przez wolontariuszy, które po podsumowaniu akcji przekazane będą szkole muzycznej w Japonii, która ucierpiała w wyniku trzęsienia ziemi-stwierdza organizator akcji prof. Leszek Szarzyński. Środki finansowe można wpłacać na konto 22 2210 0009 0000 0000 0010 3956 Ambasada Japonii z dopiskiem „Tulipana dla Japonii”.
Koncerty będą bezpłatne, do wejścia na nie uprawniać będzie zakupienie tulipana.
 16 kwietnia o godz. 18-tej w olsztyńskim zamku akcję zwieńczy koncert z udziałem muzyków Pro Musica Antiqua i gości między innymi: Eiko Masegawa, Kaori Okuzumi, Walerii Przelaskowskiej-Rokity.

 

 

Źródło: wm.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

KALENDARIUM AKCJI " POLSKIE TULIPAY DLA JAPONII"

sobota, 09 kwietnia 2011 7:03

 

 

 

 

 

10 kwietnia (niedziela) Olsztyn

Wieczór zamkowy „Cavata na olsztyńskim zamku, czyli cymelium muzealne i koncert kameralny”

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Sale Kopernikowskie, ul. Zamkowa 2;  godz. 16.30

Spotkanie połącząne z prezentacją florystyczną "POSKIE TULIPANY DLA JAPONII",

wykona Zofia Wojciechowska- Pracowania Ekoflorystyczna "Magiczne Chwile", Kwiaciarnia Zosia, Mrągowo.

 

 

 

Cavata w dniu 10 kwietnia jest częścią cyklu koncertów kameralnych, odczytów, prezentacji florystycznych pod wpolnym tytułem  w charytatywnej akcji wsparcia dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi i ofiar tsunami.


Wykład poprowadzi Danuta Syrwid, jego tematem będzie

Co „każdy fabrykant lub rzemieślnik powinien znać dobrze”.
XIX-wieczny podręcznik technologii chemicznej Teofila Rybickiego.
Teofil Rybicki uważany jest za pioniera piśmiennictwa polskiego, poświęconego przemysłowym metodom wytwarzania użytecznych w gospodarce związków chemicznych. Jego praca dotycząca technologii chemicznej wydana w 1846 r., to pierwszy polski podręcznik obejmujący tę problematykę. Książka liczy 326 stron i zawiera opisy produkcji m.in. węgla drzewnego, gazu węglowego zwanego przez autora „oświetlajacym”, potażu, sody, a także stopów metali oraz sposobów pozłacania i posrebrzania. Rybicki opisuje także metody otrzymywania barwnych farb mineralnych, kolorowego szkła oraz porcelany i fajansu.
W programie także:
Koncert Zespołu Pro Musica Antigua dedykowany " PAMIĘCI... "

Koncert zespołu to jeden z elementów tygodnia pomocy dla Japonii na Warmii i Mazurach, przebiegającego pod hasłem „Polskie tulipany dla japońskiej chryzantemy".

Projekt zyskał patronat Ambasady Japonii.

 

 

 

Wspiera go wielu ludzi, samorządów na Warmii i Mazurach  i organizacji. W organizację Akcji włączyło się mrągowskie Stowarzyszenie Zielone Dzieci. W ramach akcji pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Japonii można przekazać wsparcie:

 

Podajemy konto Akcji

Akcja „Polskie Tulipany dla Japonii” 22 2210 0009 0000 0000 0010 3956

 

 

 


Akcja relacjonowana przez Radio Wnet

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Polskie Tulipany dla Japonii.

piątek, 08 kwietnia 2011 11:05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło 11 marca Japonię, miało siłę 9 w dziewięciostopniowej skali Richtera. Wstrząsy spowodowały wiele pożarów, również w rafineriach. Natomiast w elektrowni atomowej Fukushima I doszło do eksplozji. Na dodatek kraj został zalany przez potężną falę tsunami, która zniszczyła wiele dróg i budynków i w efekcie pozbawiła dachu nad głową tysiące osób. Blisko 90 tys. osób uznano za zaginionych.


W przeszłości to Japończycy wspierali Polskę, gdy zmagaliśmy się z powodzią (w 1997 r. oraz w 2010 r.). Oprócz wymiernej pomocy przysyłali latawce w kształcie... latających karpi. Według japońskiej legendy karpie po przepłynięciu pod prąd trudnego odcinka rzeki zamieniają się w smoki. Ponad 200 takich nietypowych latawców do dzisiaj znajduje się w krakowskim muzeum.

To Akcja mieszkańców Olsztyna , Warmii i Mazur , którzy chcą wesprzeć Japończyków. 27 marca w kościołach Warmii i Mazur prowadzona była kwesta na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi i tsunami. Z kolei zespół kameralny Pro Musica Antiqua organizuje przedsięwzięcie "Polskie tulipany dla  Japonii".
 Ma to być cykl spotkań i koncertów (w dniach od 6 kwietnia  do 16 kwietnia) w różnych miastach regionu, zakończony finałowym spotkaniem w Olsztynie. - My przeżywamy to podwójnie, gdyż na co dzień współpracujemy z pianistką Kaori Okuzumi z Japonii, wieloma innymi artystami japońskim - o swoich przyjaźniach z Japonią opowiada nam prof. Leszek Szarzyński.
Wszyscy razem spontanicznie postanowiliśmy zrobić coś dla ludzi z tego kraju. Zwróciliśmy się do naszych władz samorządowych z propozycją udziału oraz prośbą wsparcia naszej społecznej charytatywnej akcji.
Wielkiej pomocy w organizacji całego przedsięwzięcia udzielił nam  Senator ziemi mazurskiej p. Marek Konpka. W naszych audycjach w Radio Wnet często mówimy o potrzebie nowej jakości w przestrzeni publicznej. Partycypacja społeczeństwa obywatelskiego w rozwoju wspólnej przyszłości naszego kraju jest sprawą wielkiej wagi. Postrzeganie roli samorządów, pracy wykonywanej przez przedstawicieli władz przez nas wybranych kształtuje ogólny system wartości nas samych.

Praca nad organizacją takiego przedsięwzięcia jak Akcja charytatywna Polskie Tulipany dla Japonii uczy ogromnie dużo. Bywa momentem weryfikacji postawy przyjmowanej przez ludzi, którym powierzyliśmy władzę nad funkcjonowaniem państwa wszak w naszym imieniu. Dziś w prosty sposób zastanawiamy się nad  wyborami.
Uzyskaliśmy honorowy PATRONAT
Ambasada Japonii w Polsce

zaszczytna funkcja i mamy zamiar godnie się z niej wywiązać. Nasze spotkania mają przybliżyć historię i współczesność Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

 

 

 

 

6 KWIETNIA 2011 olsztyńskie Collegium Copernicaum. Czas spędzony na niezwykle mądrych pogawędkach z profesorem biologii ze studentami i uczniami. Zapraszamy w  Radio Wnet na kolejny wirtualny spacer z różnorodnymi przemyśleniami. Spacer refleksyjny po rzeczywistym spotkaniu w kawiarnianym klubie profesorów UWM.  Podążając w pogoni za nowoczesną technologią i nadążając za blaknącym kontaktem mistrz-uczeń snujemy rozważania nad tragedią spowodowaną kataklizmem trzęsienia ziemi w Japonii... w pewnym sensie  broniącą się natura przed nami ludźmi i naszą ekspansją wystawi rachunek zysków i strat dla stylu życia ludzkości .

 W zaplanowanych spotkaniach chodzi o bezpośredni i indywidualny kontakt z wymiarem ludzkiej potrzeby wsparcia duchowego jaki możemy dać sobie a szczególnie mieszkańcom wschodniej części Japonii dotkniętej kataklizmem trzęsieni ziemi. Kształcąc innych sami się rozwijamy, pod wyrozumiałym okiem studentów, gości Collegium Copernicanum i naszych czytelników w Radio Wnet.
 I o tym właśnie chcielibyśmy Państwu opowiedzieć z prof. Stanisławem Czachorowskim i jego gośćmi.

Opracowanie:
 Zofia Wojciechowska, Stanisław Czachorowski, Tymoteusz Wojciechowski

Prowadzenie prezentacji:  mgr Zofia WojciechowskaSponsor florystyczny spotkania: Euroflorist www.euroflorist.pl
Pracownia Eko- Florystyczna ' Magiczne Chwile" www.kwiatymragowo.pl
Patronat medialny: Radio Wnet, ForumKwiatowe.pl, Collegium Copernicanum  

 

                                                                    *   *    *


Podajemy konto Pomoc dla Japonii

 Wpłaty za pośrednictwem Ambasady Japonii

Prosimy o wpłaty na poniższy rachunek. Mogą Państwo dokonać przelewu z rachunku bankowego lub na poczcie. Bezpośrednie wpłaty w gotówce przyjmujemy także w Dziale Konsularnym Ambasady (Ul. Szwoleżerów 8) oraz w Wydziale informacji i Kultury (Al. Ujazdowskie 51). Zarówno wpłaty na rachunek, jak i gotówka przyjmowane są do 23 września br. Otrzymane wpłaty zostaną zebrane i przekazane Japońskiemu Czerwonemu Krzyżowi.

Account name : Ambasada Japonii – Pomoc
Account owner's address: ul. Szwoleżerów 8, 00-464 Warszawa
Account number: 22 2210 0009 0000 0000 0010 3956
Bank name: Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ (Polska) S.A.
Bank SWIFT code: BOTKPLPW

Uprzejmie prosimy o wpisanie w tytule przelewu imienia, nazwiska i adresu oraz tytułu naszej Akcji POLSKIE TULIPANY DLA JAPONII

Prowizję od przelewu na wszystkie powyższe konta pokrywa wpłacający.

Dziękujemy wszystkim Państwu za wsparcie.

więcej na www.radiownet.pl/radio/zielone-dzieciaki/

 

 

 

fot. Google

St. Czachorowski, Collegium Copernicanum

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

SKARBY ZIEMI MRĄGOWSKIEJ

środa, 30 marca 2011 10:12

 

 

 

 

 

 

 

Projekt „SKARBY ZIEMI MRĄGOWSKIEJ”


W projekcie bierze udział 8 uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Mrągowie.

Celem zajęć jest uzupełnianie i poszerzanie wiedzy o własnym regionie w aspekcie historycznym i kulturowym. Zajęcia kształcą szacunek do tradycji, przybliżają walory historyczne i przyrodnicze obiektów znajdujących się w mieście i najbliższej okolicy.

Plan działań obejmuje:
-Wycieczkę do muzeum w Mrągowie – oglądanie aktualnych wystaw związanych z historią ziemi mrągowskiej
-Spotkanie z historykiem, kronikarzem Ryszardem Bitowtem – oglądanie zbiorów z prywatnej kolekcji, słuchanie opowiadań z historii Mrągowa i okolic
-Wykonanie pamiątkowego albumu zawierającego zdjęcia i informacje o przetrwałych, wartościowych historycznie rzeczach.

Organizatorzy:
Alicja Michalkiewicz
Beata Przyborowska

 

Nasze Stowarzyszenie Zielone Dzieci ma zaszczyt współuczestniczyć przyjacielsko w projekcie. Pozdrawiamy wszystkich zapraszając na audycję  z opowieścią pana Ryszarda Bitowta w RADIO WNET ZIELONE DZIECIAKI.

fot. Zofia Wojciechowska, "W drodze ku skarbom"  Mrągowo marzec 2011

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Wsparcie dla Japonii " Polskie tulipany dla cesarskiej chryzantemy"

wtorek, 29 marca 2011 11:59

 

 

 

 

 

 ŁĄCZYMY SIĘ W DZIAŁANIU z zespołem Pro Musica Antiqua oraz mieszkańcami naszych pięknych Mazur w akcji charytatywnej dla Japonii. "Polskie tulipany dla cesarskiej chryzantemy" stają się serią koncertów dedykowanych ofiarom tsunami.
Mamy już kolejne miejsca gdzie zagramy dla Japonii to  10. 04 Cavata na Zamku w Olsztynie, zaś z Braćmi Werbistami w dniu 11.04. w Pieniężnie, a dnia14.04 w moim rodzinnym Mrągowie  oraz koncert specjalny w Olsztynie 16 kwietnia o godzinie 18.00 . Przygotowujemy prezentacje, wykłady i oczywiście nie zabraknie kompozycji florystycznych od polskich florystów z rodziny kwiaciarni Euroflorist zgromadzonych przy forumkwiatowe.pl
Wspierają nas w tym samorządy poszczególnych miast oraz samorządowcy. Senator Marek Konopka oraz Marszałek Jacek Protas i Sejmik Województwa Warmińsko Mazurskiego z przewodniczącym Julianem Osieckim , Burmistrz Mrągowa Otolią Siemieniec oraz  wielu innych ...nie sposób wymienić ich wszystkich. Mamy już zgłoszoną szkołę artystyczną której przekażemy zebrane środki. Szkoła znajduje się w północnym rejonie Japonii.
 Dziękujemy Wszystkim, którzy przyszli nam z pomocą w tym też RADIO WNET.

Pozdrawiamy z Mazur i Warmii Panią Aiko Tachi prowadzącą akcje wsparcia dla mieszkańców Japonii. Aiko Tachi-Zalewska  (Japonka mieszkająca na stałe w Polsce opowiadała dziś w poranku Radio Wnet o akcji charytatywnej „Milion Żurawi” - pomoc dla Japonii),

 

 

 

 

http://www.radiownet.pl/#/publikacje/wsparcie-dla-japonii-polskie-tulipany-dla-cesarskiej-chryzantemy

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

"Doświadczenie i Przyszłość". Projekt dotyczy wielu ważkich społecznie tematów. Mazury 7 Cudem Natury!

piątek, 25 marca 2011 10:09

 

 

www.radiownet.pl

 

 

Zapraszam do współuczestnictwa w projekcie pt.
"Doświadczenie i Przyszłość". Projekt dotyczy wielu ważkich
społecznie tematów.Poszerzenie przestrzeni społecznej na rzecz
wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego w wyniku przeprowadzenia serii
spotkań i debat międzypokoleniowych służących wypracowaniu wniosków
i wskazówek dla samorządowych władz województwa, co do kierunku
priorytetów rozwoju lokalnych społeczności a co za tym idzie
wydatkowania środków z przyszłej perspektywy finansowej UE tj. okresu
2014-2020. Naszym celem jest wzmocnienie poczucia publicznej
odpowiedzialności w obrębie obszaru partycypacji mieszkańców Warmii i
Mazur. Integracja obywatelska czterech pokoleń mieszkających tu ludzi
wokół tematu świadomego współdecydowania w istotnych kwestiach dla
rozwoju społeczeństwa. Bazując na doświadczeniu pokoleniowym
kształtowanie wizji przyszłości Warmii i Mazur dla obecnych i
przyszłych pokoleń. Pragniemy odpowiedzieć na zadane 4 pokoleniom
pytanie- co jest dla nas ważne?

Odpowiedz będzie przyczynkiem do powstania publikacji- co do której
mamy nadzieję, iż stanie się wskazówką dla władz, samorządowców, instytucji oraz innych organizacji z naszego
regionu.„ Nic o nas bez nas”

Aby jednak dobrze przygotować się do pożądanego społecznie
zaprogramowania wydatkowania środków, dyskusje należałoby rozpocząć
w najbliższym czasie, włączając do współudziału różne
społeczności lokalne (grupy formalne i nieformalne).
Planujemy spotkania i debatę publiczną, która jest niezbędna do
określenia potrzeb w zakresie gospodarki, infrastruktury,
społeczeństwa czy ochrony środowiska, a przede wszystkim hierarchii
ich ważności co do zaspakajania.
Spokojnie i rozważanie przeprowadzona debata, podjęta z wyprzedzeniem
w stosunku do administracyjnego okresu programowania wydatkowania
środków na lata 2014-2020, może w istotnym znaczeniu wpłynąć na
jego kształt. Jednocześnie debata ta, realizowana w wymiarze
wielopokoleniowym, pozwoli na „zderzenie” DOŚWIADCZENIA z
PRZYSZŁOŚCIĄ, tak aby dalszy przyszły rozwój Warmii i Mazur był
przyjazny dla młodzieży, dorosłych i osób starszych (a przede
wszystkim przyjazny dla ludzi tu mieszkających i zakorzenionych).
Służyć będzie ona także pobudzeniu aktywności, zaangażowania w
ważne sprawy dla mieszkańców tych ziem i przyczyniać się do rozwoju
i pogłębiania społeczeństwa obywatelskiego (poczucia możności
decydowania o swojej małej ojczyźnie).

Pierwszy cykl spotkań pragniemy przeprowadzić przy udziale władz i
instytucji miasta Mrągowa. Dzięki współpracy z Radiem Wnet
planujemy zaprosić na spotkanie do Mrągowa specjalnych gości.
Spotkania odbędą się w formule otwartej dyskusji dla społeczności
miasta oraz uczniów naszych szkół pod patronatem medialnym Radio Wnet
dającym możliwość ukazania w szerszym aspekcie funkcjonowanie
społeczności naszego regionu i miasta.


1. W charakterze gościa naszego Stowarzyszenia i prelegenta Pana red
Jerzego Jachowicza- znanego publicystę i dziennikarza śledczego. Termin
spotkania 4-6 kwietnia w CKiT. Planujemy także spotkanie w jednej ze
szkół Mrągowa ( LO ). Tematem spotkania-debaty będzie "
Doświadczenia doświadczonego dziennikarza...śledczego"

2. Zaproszenie w maju - miesiącu czytelnictwa z wykładem red Krystynę
Zienkiewicz autorkę biografii prof Andrzeja Stelmachowskiego i
wydawnictwo "Łośgraf" na spotkanie autorskie do CKiT oraz jednej ze
szkół Mrągowa. Termin 16-17 maja.
Przedmiotem spotkanie będzie specjalny wykład o prof. Andrzeju
Stelmachowskim i jego działalności min dla miasta Mrągowa i FKK

3. Spotkanie czytelnicze w czerwcu z p. Stanisławem Milewskim autorem
książeczki "Cudowny dotyk bożej miłości" poświęconej Papieżowi
Janowi Pawłowi II i wydawnictwem Aspra wydanej staraniem naszego
Stowarzyszenia Zielone Dzieci.


Współdziałanie z władzami samorządowymi w organizowaniu tych
spotkań a w przyszłości debat stworzy platformę lepszego
porozumienia i przyczyni się do wzmocnia więzi władz regionalnych i
lokalnych ze społecznością regionu (może także zachęci to
częstszych debat i konsultacji społecznych?). Podczas tych wtorkowych
spotkań planujemy prezentację Mrągowskiej Orkiestry Dętej tj.
krótki muzyczny wstęp na przywitanie naszych znamienitych prelegentów
i mieszkańców miasta Mrągowa.


Witam w pierwszym etapie projektu. Nasi prelegenci bądź zrzekli
się należnego honorarium bądź wyznaczyli minimalną jego wysokość
kierując się przyjaźnią do naszego Miasta Mrągowa i sympatią do
prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie Zielone Dzieci działalności.
Spotkania odbędą się w formule otwartej dyskusji dla społeczności
miasta oraz uczniów naszych szkół.

Takie rzeczy robimy...na Mazurach :)


POZDRAWIAM Z SZACUNKIEM
Zofia Wojciechowska
Stowarzyszenie Zielone Dzieci


kontakt w sprawie projektu i współpracy
e: mail programpomost@gmail.com


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

Polskie Tulipany dla Cesarskiej Chryzantemy z Japonii.

poniedziałek, 21 marca 2011 22:13

 

 

Polskie Tulipany dla Cesarskiej Chryzantemy z Japonii. Pierwsze spotkanie pod patronatem Radio Wnet. Muzycy zespołu Pro Musica Antiqua, polscy floryści, związani z Euroflorist Polska z siedzibą w Poznaniu, międzynarodowy portal Forumkwiatowe.pl oraz mazurskie Stowarzyszenie Zielone Dzieci, które już przez internetowe Radio Wnet zwróciło się z propozycją zorganizowania akcji po...mocy dla Japonii, wszyscy wstrząśnięci tragedią, która wydarzyła się w Japonii, organizują akcję zbiórki funduszy. Wsparło akcję Muzeum Warmii i Mazur udzielając pomocy w organizacji przedsięwzięcia.

 

Chryzantema może być nazwana "nieoficjalnym" kwiatowym symbolem Japonii. Obok kwiatu wiśni jest najsilniej obecnym roślinnym elementem kultury japońskiej. Od wieków jest symbolem rodziny cesarskiej. Jako szesnastopłatkowy symbol zdobiła i zdobi wiele przedmiotów. Znajduje się na cesarskiej fladze i każdym japońskim paszporcie.

Przez 75 lat do 1947 roku pojawiała się na każdym japońskim znaczku pocztowym. Znak cesarskiej chryzantemy zdobił też każdy japoński karabin w II Wojnie Światowej. W tradycyjnej poezji Haiku kwiat chryzantemy jest symbolem jesieni. Oczywiście jako kwiat jest ceniona przez ogrodników i nabywców. Hodowla chryzantem jest wyzwaniem dla wielu Japończyków a corocznym jej podsumowaniem są konkursy odbywające się na przełomie października i listopada. Można tam spotkać chryzantemy w formie drzewek, kaskad a nawet w formie bonsai. Najwyższy Order Chryzantemy (Kikka-sho)...

 

 

 

Spotkaliśmy się wczoraj na zamku w Olszynie podczas Cavaty. Cavata to spotkania z cymeliami muzealnymi a teraz dołączyła do tego florystyka. Kompozycja z żółtych tulipanów dla złocistej chryzantemy...tak mogę je określić. Gałęzie wierzby mazurskiej nadają lekkości formie tulipanowej. Odmiana Gold Strong zachwyca pokrojem pąków oraz trwałością. Kompozycja osadzona w specjalnym podkładzie florystycznym zabezpiecza przed utratą żywotności. Najczęściej używam w pracy florystycznej materiałów typu pianka firmy Victoria oraz preparatów przedłużającego życie roślin pochodzących z firmy Victus Emak Chrysal. Wspominam o tych firmach bowiem prowadzą je ludzie z nami związani przez charytatywne akcje FLORYŚCI DZIECIOM. Wszystkie kompozycje i aranżacje prezentacji koncertu w ujęciu spotkania florystyki z historią i muzyką przygotowane zostały przez Pracownię Eko-Florystyczną "Magiczne Chwile,"- Kwiaciarnia "Zosia" z Mrągowa.

 

 

Dobór kolorów i rodzaj kwiatów jest związany z symboliką przesłania dla Cavat i Akcji Polskie Tulipany dla Cesarskiej Chryzantemy. Chodzi nam o przeniesienie wrażenia przebudzenia polskiej wiosny na wizję florystyczną. Tulipan ma symbolizować początek odradzającego się życia. To nadzieja na spisanie nowej historii dla naszych przyjaciół florystów z kraju Kwitnącej Wiśni i wszystkich mieszkańców Japonii. W muzealnym wnętrzu Zamku Muzeum Warmii i Mazur percepcja muzyki i florystyki nadaje wielkości idei Cavaty- spotkania z cymaliami muzealnymi. Eksplozja myśli i wrażeń... powoduje to skomasowanie przeróżnych emblematów... W życiu każdego Japończyka olbrzymią rolę odgrywa związek między przeszłością a przyszłością. Istnienie Antenatów oznaczających opiekę dobrego Ducha oraz słońce w żółtych kolorach wyraża nadzieję na życie.

 

 

Na Cavacie przedstawiono wykład z prezentacją- Małgorzaty Okulicz nt. "Drugie życie, proporczyk wojskowy". Pasje splecione na drodze ludzkich losów ...Florystyka z historią w sieci zdarzeń... Mówiliśmy do zgromadzonej publiczności występując wspólnie z muzykami i historykami Muzeum Warmii i Mazur : ”Ten kraj, nam florystom, jest szczególnie bliski. Prastarą tradycją sztuki IKEBANY inspiruje nasze życie, obdarzając pięknem ponadczasowym. Wdzięczni za czar sztuki układania kwiatów pragniemy wspomóc naród niezwykły, swą historią związany z estetyką ogrodów kwitnącej wiśni i bajkowych drzewek bonsai”. Polskie Tulipany dla Cesarskiej Chryzantemy z Japonii. Muzycy zespołu Pro Musica Antiqua wstrząśnięci tragedią, która wydarzyła się w Japonii, organizują akcję zbiórki funduszy.Wspieramy tę inicjatywę włączając się z zapałem właśnie kwiatami. Jesteśmy duchem z Przyjaciółmi z Japonii. Zespół wspiera wielu zaprzyjaźnionych muzyków... To, co się dzieje na naszych oczach, to niewyobrażalna tragedia- stwierdza Leszek Szarzyński, lider zespołu. My przeżywamy to podwójnie, gdyż na co dzień współpracujemy z pianistką Kaori Okuzumi z Japonii.

 

 

 

Kolejny koncert w ramach „Cavaty na olsztyńskim zamku” poświęcimy pamięci ofiar kataklizmu. Przygotowujemy specjalny program, zwróciłem się także do moich przyjaciół artystów z całej Polski o udział w koncercie — stwierdza L. Szarzyński. Weźmie w nim udział Kaori Okuzumi z Japonii...wspominał też realizowany przed dziesięciu laty w Ełku projekt w trakcie, którego poznał wielu twórców japońskich. A była w tych dniach ze swoim wykładem dla mieszkańców Ełku prof. Hiroko Miyagi z miasta najbardziej zniszczonego przez obecne trzęsienie ziemi Sendai . Wspominał też wykład sekretarza Ambasady Japonii Yuozo Yoshioka oraz profesora Koh- ichi-Hattori dla nauczycieli szkół muzycznych. Wykład prof. Mikołaja Melanowicza z Wydziału Japonistyki UW Warszawie. Dzielimy się dziś troską przyjaciół z Japonii ...w spotkaniu przed koncertem mówił - prof. Leszek Szarzyński. Na koncercie 20 marca 2011 Zespół planuje zbiórkę funduszy dla ofiar kataklizmu. Jej szczegóły zostały przedstawione podczas niedzielnej „Cavaty”. W akcję włączą się polscy floryści, związani z www.euroflorist.pl Polska z siedzibą w Poznaniu, międzynarodowy portal www.forumkwiatowe.pl oraz mazurskie Stowarzyszenie Zielone Dzieci www.zielonedzieciaki.ffp.pl, które już przez internetowe Radio Wnet www.radiownet.pl zwróciło się z propozycją zorganizowania akcji pomocy dla Japonii.
Zespół Pro Musica Antiqua www.promusica.info.pl oraz polscy floryści chcą zorganizować akcję „Polskie Tulipany dla Cesarskiej Chryzantemy z Japonii”, którą zwieńczy charytatywny koncert

Koncert planowany jest 16 kwietnia 2011 roku o godz. 18.00 w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku.

Na Cavacie 20 marca 2011 zespół wystąpił w składzie: Leszek Szarzyński - flet, Jerzy Szafrański- obój, Roman Kuźniak- fagot.
Tekst i fotografia - Zofia Wojciechowska

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Floryści dla WOŚP

środa, 12 stycznia 2011 9:41

 

 

Kochani, kolejny raz graliśmy razem z Orkiestrą.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz dziewiętnasty!
Tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia (9.01.2011 r.) tysiące wolontariuszy wyszło na ulice, by zbierać pieniądze na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego dla polskich szpitali. W 2011 r. zbieramy pieniądze dla urologii i nefrologii dziecięcej.

Floryści skupieni na portalu www.forumkwiatowe.pl , już kolejny raz wzieli udział w Finale WOŚP w Warszawie. Wszyscy pracowali w sztabie orkiestry w studiu TVP.

 Wśród przyjaciół portal obchodził swoje 3 urodziny. Wiele się działo przez ten rok. Spotkania i akcje. Pamiętamy warsztaty w letniej akcji Floryści Dzieciom. Było wspaniale. 

Teraz FLORYŚCI DLA WOŚP

 

 

 


 
Sponsorem  udziału FLORYSTOW w WOŚP jest firma Victoria pana Grzegorza Woźniaka.
Otrzymaliśmy od niej wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy zaprosić florystów do wspólnej pracy. Udało się wykonać ponad 100 bukietów dla gości odwiedzających Jurka Owsiaka podczas Finału WOŚP.
  Kochani tak jak w zeszłym roku, wiązanki zrobiły furorę wśród wszystkich gości obecnych w studiu.
Miasta z których przyjechali uczestnicy akcji:

Olsztyn, Poznań, Bielsko Biała, Opole, Kraków, Warszawa, Kielce, Lublin, Szczecin i Gliwice

 

 

 

 

 

ZAGLĄDAJCIE do nas RADIO WNET

http://www.radiownet.pl/radio/kwiatkowo-czyli-zielone-dyrdymay/

oraz na portal florystów

www.forumkwiatowe.pl

Galeria twarzy ludzi pozytywnie nakręconych na 19 WOŚP.
Wykonaliśmy dla orkiestry SERDECZNE bukiety...opowiada Janusz Błaszczyk inicjator akcji wsparcia dla dzieciaków Jurka Owsiaka. Graliśmy sercem i barwą kwiatów...

 

www.wosp.org.pl

 

 

 

 

 

fot. Forumkwiatowe.pl, Marcin Januszkiewicz i Janusz Błaszczyk


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

Dzień pocałunku

wtorek, 28 grudnia 2010 22:47
 


Dzień Pocałunku!!!!!:)

Najdłuższy pocałunek trwał 32 godziny i 7 minut. Są miejsca, gdzie
jest zakazany, a nawet karany więzieniem. Na ekranie po raz pierwszy
pojawił się już w 1896 roku. Regularne całowanie się może wydłużyć
nasze życie nawet o pięć lat, a przeciętnie poświęcamy mu dwa
tygodnia naszego życia.

Nawet, jeśli irytują nas różne dziwaczne święta, to trzeba przyznać,
że świadczą o jednym - czujemy potrzebę okazywania sobie czułości.
Dziś można to zrobić w prosty, ale niepowtarzalny sposób - całując
kogoś. W kalendarzu rozmaitych i dziwacznych świąt można znaleźć
Dzień Pocałunku. Dat jest nawet kilka. Jedni twierdzą, że obchodzi się
go 28 kwietnia, inni mówią, że 6 lipca, jeszcze inni, że 28 grudnia. W
USA Dzień Pocałunku obchodzony jest 6 czerwca, ta data staje się także
coraz popularniejsza w Wielkiej Brytanii. Niezależnie od tego, kiedy
będziemy go celebrować, wygląda na to, że jest wielkie zapotrzebowanie
na to święto.

Idea powstała, by przypomnieć ludziom, jak wiele przyjemności można
czerpać z tak drobnego gestu. Jak wiele uczuć można w ten sposób
okazać. I jak różne mogą być pocałunki i ich znaczenie. Niewątpliwie
nie jest to polska tradycja, ale miejmy nadzieję, że zagości w
zwyczajach Polaków. Bez prezentów, bez wielkiego szumu, bez przymusu. Z
czystej miłości.

Milczący język pocałunków

Ten wyraz uczuć był wśród ludzi, uprawiających styl całowania "na
neandertalczyka", ale na szczęście człowiek ewoluował także i w tej
dziedzinie. Wróćmy więc do bardziej wysublimowanych kultur, a konkretnie
do starożytnego Rzymu.

Rzymianie uważali pocałunek za jeden z niezbędnych wyrazów miłości.
Oprócz tego liczyło się spojrzenie, dotyk, rozmowa i oczywiście
zbliżenie. Wśród pocałunków rozróżniano trzy rodzaje: osculum,
basium, suavium. Ten pierwszy to przyjacielski pocałunek w policzek. Ten
drugi to pocałunek małżeński, w usta, wynikający z miłości. Trzeci
to pocałunek głęboki, pełen namiętności i żądzy. Zarezerwowany dla
kochanków i kobiet lekkich obyczajów.

Jak podaje na swoich stronach PWN, etymologia polskiego słowa "całować"
odnosi się do "czynienia całym, scalać, uzdrawiać". W średniowieczu
znaczyło to tyle, co "życzyć komuś, by wrócił cały i zdrowy" -
szczególnie rycerzom, udającym się na wojnę. Potem słowo to
przekształciło się w pozdrowienie, później był to wyraz szczerości
intencji, aż po dzisiejsze znaczenie okazywania uczuć.

Pocałunki ocalające, śmiertelne i obraźliwe

Pocałunki stanowią ważną część kultury. Do tego stopnia, że mogą
być używane w znaczeniu podniosłym czy wręcz przeciwnie - w bardzo
obraźliwym kontekście.

Na przykład sztuczne oddychanie techniką usta-usta nazywane jest też
pocałunkiem życia (Kiss of Life). W tym niezwykłym geście, który
technicznie ma niewiele wspólnego z pocałunkiem, a już na pewno nie ma
nic wspólnego z przyjemnością, ofiaruje się coś niesamowitego -
życie. Ten niezwykły dar jest porównywany do pocałunku, bo w tej
technice usta stykają się z ustami.

Pocałunek pokoju w liturgii chrześcijańskiej był znakiem pozdrowienia i
czci, symbolem nadprzyrodzonej miłości. Całowano święte obrazy,
relikwie po to, by cześć ich świętości przeszła na całującego.

Literaci i filmowcy nader często korzystają z określenia "pocałunek
śmierci". Fikcyjne postacie wydobywają przez usta duszę i resztki życia
z człowieka. Czasem jest to ostatni, namiętny pocałunek.

Całkiem skrajnym przypadkiem jest wulgarne powiedzenie "pocałuj mnie
w…". Świadczy ono tylko o tym, jak ważnym przeżyciem jest pocałunek i
że jego znieważenie jest bardzo obraźliwe.

Ciekawostki

Z pocałunkami związana jest duża część naszej kultury. Stanowią one
nie tylko osobiste przeżycie, ale są inspiracją dla artystów i
zwykłych ludzi. Czasem są wręcz sprawą publiczną, a nawet
polityczną!

Statystyka Statystycznie, przeciętny człowiek spędza ponad dwadzieścia
tysięcy minut swojego życia, całując się. To są dwa tygodnie.
Dwie trzecie ludzi, podczas całowania, odchyla głowę w prawą stronę.

Rekordy W 2009 roku para Niemców, Nikola Matovic i Kristin Reinhart,
pobiła rekord światowy w całowaniu. Całowali się przez 32 godziny i 7
minut. Pobili oni rekord pary, która w 2001 roku całowała się przez 30
godzin i 59 minut.
A.E Wolfram z Minnesoty w 1990 r. pocałował 8001 osób w 8 godzin, co
oznacza, że całował kogoś co 3,6 sekundy.

Zakazy W niektórych krajach pocałunek w miejscach publicznych jest
zakazany.
Podobno w Hartford w stanie Connecticut istnieje stare prawo, które mówi,
że mężom nie wolno całować żon w niedzielę, a w Cedar Rapids w
stanie Iowa nie wolno całować obcych.

Kultura Pocałunki nie są tak samo popularne we wszystkich kulturach.
Eskimosi, Polinezyjczycy i mieszkańcy Malezji, zamiast całować,
pocierają się nosami.

Polityka W Rosji najwyższym zaszczytem był pocałunek cara. W czasach
komunizmu pierwsi sekretarze partii komunistycznej zaadaptowali ten
zwyczaj.

Nauka Filematologia to nauka o całowaniu. Jako dziedzina naukowa nie jest
jeszcze oficjalnie uznana, ani nie ma wielkich osiągnięć na swoim
koncie. Za to istnieje wiele innych dziedzin nauki, które badają
zbawienny wpływ pocałunku. Jednym z odkryć badaczy jest to, że
regularne całowanie się może nam wydłużyć życie nawet o pięć lat.
Innym, że podczas całowania kobieta i mężczyzna zbierają podświadomie
informacje o partnerze, np. o poziomie hormonów w jego ciele.

Kalorie Statystyki podają różne wartości co do ilości spalanych
kalorii podczas minutowego pocałunku. Może to być od 3 do 150 kalorii,
co zależy od naszego zaangażowania. Warto się przyłożyć - to
przyjemniejsze niż aerobik.

Film Pierwszy film o pocałunku - "The Kiss" ukazał się już w 1896 r. i
był to film niemy. Właściwie od tego się zaczęło. Potem pocałunek na
dobre zagościł w przemyśle filmowym. W filmie "Don Juan", nakręconym w
1926 r. John Barrymore rozdał aż 127 pocałunków. Wszystkie odebrały
dwie aktorki - Mary Astor i Estelle Taylor. Ciekawe, która dostała
więcej…

Stereotypy Wśród nastolatków, które nie otrzymały odpowiedniej
edukacji seksualnej, wciąż krążą przekonania, że od pocałunku można
zajść w ciążę. Świadczy to o tym, jak mocno pocałunek jest łączony
ze sferą erotyczną i prokreacyjną. Jakby każdy pocałunek prowadził
prosto do aktu seksualnego.

Każdy pocałunek jest inny, ale każdy równie ważny.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Refleksja

piątek, 19 listopada 2010 20:57

Wybór

 

Kariera:
W latach 80. pracował w Egipcie jako wykładowca Konserwatorium Kairskiego. Po powrocie do kraju ponownie podjął współpracę z Filharmonią Olsztyńską. Pełnił też funkcję jej dyrektora artystycznego, a w latach 1999 — 2000 dyrektora generalnego. W roku 2001 objął stanowisko dyrektora artystycznego Mazurskiego Festiwalu Sztuk, Kultur i Narodów. Kandydat na radnego miasta Olsztyn.

Opis:
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Jeszcze przed ukończeniem szkoły grał jako pierwszy flecista w Filharmonii w Olsztynie, a później w Szczecinie. Jest założycielem olsztyńskiego zespołu kameralnego "Pro Musica Antiqua", a od 1999 roku jest profesorem Katedry Muzyki na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim.

 

Leszek_Szarzynski.WMA


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

Wybory samorządowe

czwartek, 18 listopada 2010 16:44

 

Wybieram! Niezwykłą osoba o niezwykłym charakterze. To liczy się bardzo w życiu- wierzę WARTO BYĆ SOBĄ ZACHOWAĆ IDEAŁY I DOBRE SERCE .
Kreatywna i pracowita, energiczna Donata Durka. Zaangażowana w programy, które skutecznie realizuje jako kierownik administracji samorządowej. Nigdy się na niej nie zawiodłam a nauczy...ła mnie wiele. Jak być profesjonalnym w tym co robię. Donata jest także działaczem społecznym wiceprezesem Stowarzyszenia Uniwersytet Wieku Uniwersalnego. Moim przykładem na dobry samorząd.

MRĄGOWSKA WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA

Donata Aneta Kobylińska- Durka kandydatka do Rady Powiatu Mrągowskiego Okręg 1 lista 11


Aktywna, energiczna, pomysłowa, zaangażowana. Mężatka, mama dwóch chłopców. Posiada duże doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Pracowała w zespole przygotowującym wnioski na inwestycje miejskie ( min. hala, gimnazjum, modernizacja terenów wokół j. Magistrackiego, promenada). Założycielka i wiceprezeska Lokalnej Organizacji Turystycznej i stowarzyszenia Uniwersytetu Wieku Uniwersalnego.

 

 

Zapytaliśmy panią Donatę o jej spojrzenie na samorząd. Oto odpowiedź:

" Najistotniejsza jest współpraca partnerska i zgodne współdziałanie w realizacji ambitnych pomysłów. Podczas czterech lat pracy w Starostwie zdobyłam wiedzę związaną z funkcjonowaniem powiatu i poznałam jego możliwości. Moim celem jest skuteczne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na inwestycje i działania skierowane do Mieszkańców Mrągowa. Aktywizacja dzieci, młodzieży i osób starszych przez realizowanie działań sportowych, kulturalnych, edukacyjnych. Doprowadzenie do budowy basenu jako przedsięwzięcia partnerskiego miasta, powiatu i podmiotów prywatnych.

CHCĘ ZGODNEJ WSPÓŁPRACY DLA ROZWOJU POWIATU."

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Pomóżmy Tomaszowi Szukalskiemu

czwartek, 20 maja 2010 22:36

Weź udział w charytatywnym koncercie DZIEŃ dla SZAKALA lub przekaż dotację na rzecz Tomasza "Szakala" Szukalskiego - jednego z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu, który ma poważne problemy zdrowotne i materialne.

Obok znajduje się przycisk, którego kliknięcie powoduje przeniesienie na stronę specjalnej, charytatywnej kampanii Pledgie http://pledgie.com/campaigns/10564

 

Poniższy przycisk także umożliwia przekazanie darowizny - za pomocą karty kredytowej –

za pośrednictwem sytemu PayPal (z którego usług korzysta również serwis Pledgie).

maj 14, 2010 by admin

Related documents
Zarówno system płatności internetowych Pledgie (po prawej stronie) jak i poniższy przycisk umożliwiają przekazanie darowizny z wykorzystaniem karty kredytowej – bezpośrednio poprzez system płatności internetowych PayPal (z którego usług korzysta również serwis Pledgie). Oczywiście najwygodniej płacić w ten sposób osobom, które posiadają już konto w PayPal i mają tam umieszczone środki…

Podajemy więc także numer konta bankowego Tomasza Szukalskiego, co znacznie uprości przekazanie darowizny wszystkim darczyńcom, którzy wolą po prostu wysłać przelew bankowy:
80 1160 2202 0000 0001 3965 4920.

UWAGA: jeśli ktoś chciałby umieścić widoczny po prawej stronie przycisk Pledgie (z napisem DONATE) np. w swoim blogu, to może w łatwy sposób, metodą ‘skopiuj-wklej’ dokonać tego za pomocą uwidocznionego kodu HTML (Embed Code:).
Skrócony adres www tej strony: http://bit.ly/cWs71n

* * *

[ kampanię przygotował: romuald(at)bartkowicz.net ]

 

fot. M. Karewicz " muzyka" Dla T.Szukalskiego

 
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Koncert dla Haiti

sobota, 16 stycznia 2010 13:20

Apelujemy o solidarność mieszkańców Warszawy z Haiti

W związku z trzęsieniem ziemi na Haiti - Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl apeluje do Warszawiaków o włączenie się w pomoc dla mieszkańców Haiti. W najbliższą sobotę - 16 stycznia o godz. 19.00 - w katedrze praskiej w Warszawie organizuje koncert charytatywny "Mamy misje do spełnienia", w którym zagra Mietek Szcześniak z zespołem New Life'M.
 
Początkowo dochody z koncertu miały być przeznaczone na pomoc dla dzieci-uchodźców w Demokratycznej Republice Konga - jednak w zaistniałej sytuacji nie możemy być obojętni - powiedział Ksiądz Jerzy Limanówka, prezes fundacji. Każdy mieszkaniec Warszawy będzie mógł się włączyć pomoc - wystarczy przyjść na koncert (wstęp jest bezpłatny) a po nim wrzucić do puszek fundacji pieniądze na ten cel. Jak zapowiada ks. Limanówka część zebranych funduszy przeznaczona zostanie dla Haiti.


16 stycznia o godz. 19.00, Katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika  w Warszawie. Organizatorzy: Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl i Urząd Dzielnicy Praga Północ m. st. Warszawa.

 

„Mamy misje do spełnienia” koncert na rzecz dzieci-uchodźców w Demokratycznej Republice Konga »
Podano za RADIO WNET
www.radiownet.pl
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Los Haiti...

czwartek, 14 stycznia 2010 19:54

O HAITI W RADIO WNET
przez
Radio Wnet
radio
Poranek Radia Wnet
typ
text

Poranek Radia WNET 14 stycznia

Dzień Dobry Warszawo i Drodzy Słuchacze,

 

Tuż po 7 gościliśmy Zofię Witucką, która opowiadała o tragedii w Haiti. Za kilka minut Państwa gościem będzie Paweł Lisicki- redaktor naczelny Rzeczpospolitej,  ok. 7.40 w Republice Wnet gościem będzie Piotr Dardziński-dyrektor centrum myśli Jana Pawła II około 8.11 w wywiadzie WNET zapraszamy na rozmowę z Posłanką Prawa i Sprawiedliwości Beatą Kempą.

Ze stałych punktów programu zapraszam na spotkanie z kolejną szpiegowską opowieścią Jerzego Jachowicza to około 8.35 a 10 minut przed 9 polecam Alfabetyczny Spis Przebojów, dzisiaj literka C…

Niespodzianką będzie także wizyta Państwa Wasowskich- Monika i Grzegorz zjawią się… z pewnością przed godziną 9.

 

!!!!!!!!

Jak słuchać? Na stronie www.radiownet.pl wybierz zakładkę 'słuchaj' i
kliknij play.

Chcesz przekazać uwagi/komentarze do tematu w czasie trwania audycji?
Napisz na Skype: radio.wnet lub na adres adam.pisko@radiownet.pl.
 Zapraszamy od
7:07 do 9:00. Słuchaj także na falach Radia Warszawa 106,2 FM.

 

-------------------------

Wesprzeć Haitańczyków można np na te sposoby:

 

 

CARITAS POLSKA
ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

z dopiskiem: HAITI

można także wysłać sms:

O TREŚCI "POMAGAM" POD NUMER 72052, koszt 2,44 zł z VAT

 

Bądź wesprzeć UNICEF:

 

http://unicef.pl/form_wplatanakonto.php to adres, na który mogą pisać zarówno Haitańczycy mieszkający w Polsce oraz

Ci, którym los Haitańczyków nie jest obojętny.

 

polska-haiti@wp.pl to adres, na który mogą pisać zarówno Haitańczycy mieszkający w Polsce oraz

Ci, którym los Haitańczyków nie jest obojętny.

Pani Zofia z pewnością odpisze

 

podano za  RADIO WNET

www.radiownet.pl

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Głosuj! DOBRO. 22

wtorek, 29 grudnia 2009 18:17Witam,  do 10 stycznia na stronie www.gwiazdydobroczynnosci.pl
trwa głosowanie na Naszego kandydata.

http://www.gwiazdydobroczynnosci.pl/gwiazdy/kandydaci/ewa-gorzelak-dziduch,50055,1

Aby głosów było jak najwiecej
Każdy oddany głos to większa szansa na wygraną Naszego Kandydata
a także wsparcie Funduszu Pozytywka,
 działającego na rzecz edukacji dzieci niepełnosprawnych.

Głosuj na  Ewę Gorzelak-Dziduch i wygrywaj nagrody:

Oddając głosy przez internet pomagasz dzieciom!

(czytaj więcej w regulaminie)

Możesz też wysłać sms pod numer 72150* o treści  DOBRO.22


* Koszt wysłania jednej wiadomości SMS to 2zł netto czyli 2.44zł brutto


Przedstawiamy Naszą Gwiazdę nr 22

Dobroczynności EWA GORZELAK- aktorka

Z Panią Ewą Gorzelak i Jej ideą pomocy zetknęliśmy się parę lat temu. Do dziś oszałamia swą energia i ogromem poświecenia...własnego serca i duszy oraz czasu, sił i środków. Właśnie teraz chcemy Jej dzięki Państwu serdecznie podziękować nadając tak zaszczytny tytuł Nominowanej do tytułu Gwiazdy Dobroczynności.

  Pani Ewa Gorzelak w swej działalności jest osobą niezwykłą. Możemy wszyscy o niej powiedzieć..." Ziemski Anioł" bo tak mówią o niej dzieci a ICH głos i ONE są tu najważniejsze. Te  słowa powtarzane są przez rodziców tych dzieci. Dzieci terminalnie chorych, którym przede wszystkim Pani Ewa niesie pomoc.

 Swym serdecznym wsparciem obejmuje wszystkich nie tylko na oddziale onkologii, ale każdego kogo spotka na swej życiowej drodze...  Wielokrotnie mimo odległości, bowiem jesteśmy Zielonymi Dzieciakami z Mazur doświadczaliśmy i doświadczamy zainteresowania Pani Ewy naszymi sprawami. Jej przykład jest dla nas inspiracją, z której narodziło się Stowarzyszenie pod nazwą „Zielone Dzieci". Wśród swych projektów Pani Ewa Gorzelak znajduje zawsze sposób  by wszystkie cenne ideały przekazać spotkanym  ludziom zapraszając ich do przyjacielskiego kręgu. Jest autorką programu wsparcia duchowego niosącego pociechę tam gdzie czasami trudno znaleźć nadzieję.

Same  Dzieci doświadczają szczęścia na prowadzonych przez nią warsztatach teatralnych i zajęciach artystycznych. To właśnie ona przytula je do siebie opowiadając bajki o tęczowych motylach. Ten bezpośredni kontakt jest niesłychanie ważny dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego. Energia życia przepływa w słowach codziennie kierowanych z uśmiechem do dzieciaków dając im najwyższą wartość miłość. Artystyczne soboty, zielone warsztaty, niedziele z ciastkiem i herbatką, zupełnie „kosmiczne" odwiedziny, wspólne nocne czuwania, modlitwa ze śpiewem przy płonących świecach, szalone urodzinowe dziecięce torty z płonącymi iskrami, malowanki i bajeczne kartki, nowe gry, szemrzące laptopy, przytulanki i wiersze cicho szeptane ...

Pani Ewa, rozumie tak wiele. Rodziców wspiera prowadząc ich przez tą jakże trudną drogę choroby ich dziecka. Wspólne rozmowy, pomoc materialna i opieka prawna, uścisk pomocnej dłoni. To istotne sprawy dla tych często zagubionych ludzi. Wrażliwość ...taka, którą trudno ująć  jest w słowa.  

Razem z zespołem wolontariuszy inicjuje codzienną intelektualną i rozwojową aktywność małych pacjentów. Pokazuje swym zachowaniem, że warto i można być blisko nieszczęścia by podejmować próby walki i zamieniać je w chwilę radosnego szczęścia.

Stworzyła Fundację „ Nasze Dzieci" będącą oazą spokoju i dobra, ukojeniem dla cierpienia, nadzieją na lepsze jutro.  Działalność prowadzonej przez nią Fundacji jest wielowymiarowa. To cały szereg świetnie pomyślanych projektów w , których dzieci odwiedzają najwspanialsze miejsca Warszawy i okolic. Poznają wartościowych ludzi, niejednokrotnie wielkie autorytety świata kultury. Mają możliwość wyjazdu na wesołe i energizujące wakacje...To słynna i cykliczna już  „ Wakacyjna Kropla Szczęścia". Dzieci z oddziału onkologii jadą na najwspanialszy odpoczynek... By mogła zaistnieć cała ta niezwykła sprawa Pani Ewa osobiście organizuje szereg aukcji charytatywnych. Dzięki temu racząc się słońcem Nasze Dzieci czują, że żyją a to jest prawdziwa magia.

Podaruj Dziecku Uśmiech, to kolejna inicjatywa Pani Ewy Gorzelak i zapewniam, że udaje Jej się to w każdym miejscu gdzie się pojawi. Zielone Dzieci na Mazurach i te w Zespole Szkół Szpitalnych miasta Szczecin oraz ze Świetlicy Socjoterapeutycznej w Częstochowie wszystkie objęte naszym projektem mają w Niej wieloletniego przyjaciela. Nazwa Nasze Dzieci nie jest pustym słowem. Pani Ewa wszystkim im matkuje. Jest najwspanialszą zaczarowana Ciocią...wie o tym całe Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

 Swą postawą pokazuje nam wszystkim jak godnie żyć i być człowiekiem ofiarnym, ile można wnieść cennych wartości w świat drugiego  człowieka a zwłaszcza małego.

Wrażliwość na nieszczęście i krzywdę jest cechą charakterystyczną, namacalnie wyczuwalną przy wszystkich działaniach Pani Ewy Gorzelak. W sposób partnerski traktuje wolontariuszy, którzy otoczeni są przez nią wielka przyjaźnią. Z całą pewnością jest dla nich wielkim autorytetem i wychowawcą. Zaszczepia w młodych sercach potrzebę szeroko pojętego wolontariatu.

Dzięki jej staraniom wszystkie dzieci- pacjenci w Instytucie Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie będą miały prawdziwie Zielony Ogródek Jordanowski. Nowy plac zabaw prosto z dziecięcych marzeń...

Pani Ewa Gorzelak spełnia dziecięce marzenia i powoduje, że w ich życiu rodzą się nowe. Bez marzeń bardzo trudno jest żyć.

Szanowna Kapituło przedstawiamy i rekomendujemy Wam naszego Przyjaciela, Przyjaciela wszystkich Dzieci świata.

Pani Ewo w imieniu nas wszystkich DZIĘKUJEMY...

Wszystkich Dzieciaków- bo one są nasze.

 W imieniu ich rodziców i własnym

Zosia Wojciechowska, Stowarzyszenie Zielone DZIECI- Mrągowo

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Pamięci dyrektora Mazurskiego Parku Grzegorza Wagnera

niedziela, 27 grudnia 2009 20:56
Epitafium dla Grzegorza Wagnera
Dyrektora Mazurskiego Parku

ŻEGNAJ GRZEGORZU, PRZYJACIELU I WSPANIAŁY DYREKTORZE

Mazurskiego Parku Narodowego... Takim zawsze byłeś dla nas wszystkich...dziś stojąc tu przynosimy ze sobą prawdę i świadectwo o człowieku, który na zawsze będzie trwał w drodze do marzeń ....dziś  nie mogę powiedzieć inaczej. Bowiem to credo Jego życia i postawy wobec świata mazurskiej przyrody. Był Przyjacielem, który pomagał  w codziennym  życiu ujrzeć światło lepszego jutra dla nas wszystkich. Grzegorz Wagner był osobą cechującą się wysoka kulturą osobistą i niezachwiana konsekwencją w działaniu dla przyrody...dla drugiej istoty.

 Był lubianym, bardzo szanowanym szefem i współpracownikiem. Mieliśmy zaszczyt z Zielonymi Dzieciakami mieć w nim Wspaniałego Zielonego  Przyjaciela. Cieszył się z naszych sukcesów i pomagał przezwyciężać wiele wątpliwości będąc  zawsze życzliwym dla słabszych .

  Często bronił niepopularnych poglądów stawiając na pierwszym miejscu

honor i prawdę człowieka pełnego wiary w zwycięstwo dobra.

TRAGICZNA WIADOMOŚĆ O NAGŁEJ I NIESPODZIEWANEJ ŚMIERCI
 GRZEGORZA WAGNERA, poruszyła serca wielu osób i przyjaciół. To wielka i niepowetowana strata , której nie da się nigdy zapomnieć . To dramat Rodziny, Najbliższych i Współpracowników dla których Grzegorz Wagner był wzorem i często mentorem. Pokazywał nam wszystkim  jak żyć w sposób godny. Z wielką  determinacją walczył o lepsze jutro dla następnych pokoleń poprzez realizację szczytnej idei ochrony  przyrody. Przyroda Mazur utraciła jednego z  najwybitniejszych swych obrońców i strażników.

Grzegorz Wagner był wyjątkowym człowiekiem pełnym spokojnej wiary. Widział dobro tam , gdzie inni widzieli zło. Wielokrotnie ukazywał poprzez swe spotkania z ludźmi i  naturą  spokojne ciche piękno otaczającego świata. Wierząc w sposób czysty, skromną postawą,  żyjąc nauczał przykazań ewangelii i słowami św. Franciszka z Asyżu przekazywał wielkie prawdy tak ważne dla serc dziecięcych i młodych ludzi .

Odszedł w czas błogosławiony łaską Narodzenia Pańskiego...Dziś Dusza Grzegorza wędruje niosąc Jego marzenia prosto przed oblicze Boga. Wiem to, że zabiera ze sobą nasze myśli.

 A  znając Go wszyscy wiemy, że nie zapomni o naszych troskach. Nadal mamy w nim Przyjaciela...zostawił przecież wśród nas największy skarb człowieczeństwa...wiarę w sens Boskiej Sprawiedliwości.

Jego serce zostało tu na ziemi w miłości wspaniałych córek :

Anny, Agaty, Julii, Doroty, Marii  i wspaniałego 17 letniego syna Michała .

Serce Na Zawsze Żywe...

  w modlitwie żony Krystyny...

 W pamięci i czynach  Przyjaciół...

 Zapisane w szumie  drzew...

One zawsze będą mu szumiały Jego bogobojną  pieśń..

 Jego ukochane sosny Puszczy Piskiej.

Żegnaj Nauczycielu i DROGI Przyjacielu....

ŻYŁEŚ PIĘKNIE ODSZEDŁEŚ NAGLE...

W SERCACH POZOSTANIESZ ZAWSZE.

 

Zosia Wojciechowska ,ZIELONE DZIECIAKI ze Stowarzyszeniem  i Zieloni Przyjaciele.

Jest ich wielu w tej chwili ostatniego doczesnego spotkania..


<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->
Podziel się
oceń
1
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

czwartek, 26 listopada 2009 11:39

List otwarty

W obronie Pana Janusza Cygńskiego

Szanowni Państwo oto kolejny nasz list !!! List otwarty do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Ministra Bogdana Zdrojewskiego. W obronie społecznego dobra jakim jest kultura o wartościach materialnych i duchowych. Protest przeciwko barbarzyńskim metodom postępowania "władzy" wobec człowieka o rzetelnych i prawych zasadach. Muzealnika z Olsztyna - Janusza Cygańskiego dyrektora Muzeum Warmii i Mazur.

                                                                                                                                    Mrągowo
                                                                                                                                                          25 11 2009
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego                            
 Warszawa Krakowskie Przedmieście 15/17
Sekretariat:
     tel. (22) 42 10 251
     fax (22) 826 75 33


 List otwarty- Do Pana Ministra Bogdana Zdrojewskiego,


Piszę do Pana w sprawie olsztyńskiego muzealnika Pana dyrektora Muzeum Warmii i Mazur Janusza Cygańskiego.

Zapewne jest Panu, Panie Ministrze znana sytuacja, która od wielu tygodni bulwersuje nas mieszkańców całego województwa. Niesprawiedliwa ocena pracy i aspołeczne metody funkcjonowania Zarządu i Urzędu Marszałkowskiego myślę, że odbiły się echem w całej Polsce.   Społeczność miasta Olsztyna, pracownicy muzeum i podległych muzealnych placówek, wielu ludzi ze świata kultury podpisało się pod niejednym listem otwartym w obronie dyrektora Janusza Cygańskiego. Każdy z nas stara się na własny sposób walczyć o prawdę i honor a dziś ponownie nie poddając się temu co uważam za złe w polityce kieruję swe słowa do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mówimy o wielu wartościach narodu, to na nie poczyniono zamach .W całej tej sprawie z tzw. zamiarem odwołania ze stanowiska dyrektora Cygańskiego naruszono wiele zasad...Przeprowadzone dochodzenie
dziennikarskie publicystów olsztyńskiej "Debaty" ukazuje całe spektrum.


 Panie Ministrze sądzę,  iż jest Pan odpowiednio poinformowanym człowiekiem o tym co dzieje się w kulturze,  muzealnictwie i na platformie obywatelskiego poruszenia w mediach i innch miejscach z tym zwiazanych.

Dziękujemy za Pana prawdziwą opinie o pracy pana Janusza Cygańskiego. Ukazała się na łamach prasy i jest dowodem na Pana czyste intencje w tych potyczkach o dziwne przedziwnie nowe muzeum, o którym nikt nic nikt nie wie,  nawet jak sie okazuje w Zarządzie i Urzędzie Marszałkowskim naszego województwa.

Miałam, my wszyscy mieliśmy  przyjemność usłyszeć Pana wypowiedz w radio PR 3, gdzie odnosił się Pan do spraw weryfikacji polityków przez społeczeństwo.

Przyznam , że  to jest dla mnie dziś natchnieniem do tego listu.

Zapytuję Pana jako Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jakie jest Pana stanowisko w tej sprawie. Oprócz pozytywnej opinii o Panu Januszu Cygańskim, co ma Pan do powiedzenia o jednak barbarzyńskim tle zabiegów Pani Wicemarszałek Jolanty Szulc. To ponad 10 tygodni zawieszenia nad przepaścią "nowej historii" człowieka rzetelnego i oddanego pracy muzealnej. Dobro kultury to też wartości duchowe bez nich nie było by tego co staramy się wszyscy z Panem ocalić od zagłady i zapomnienia. Sprawiedliwość i honor.

   Urząd Marszałkowski z panem Marszałkiem Jackiem Protasem na czele budzi w wielu z nas głębokie zastanowienie czy nie chodzi tu o politykierskie zabawy z prywatą i zabytkami. Takie wnioski nasuwają się niestety od dłuższego czasu, od momentu pierwszej publikacji prasowej na ten temat. Dziwna atmosfera, która jest związana z tą sprawą zmobilizowała mnie oraz wielu ludzi do starań na rzecz dobrego imienia Muzeum Warmii i Mazur. Naruszono tu nasze prawa do wspólnego dobra jakim jest dziedzictwo narodowe. Tym samym dajemy opór takim działaniom i żądamy społecznej weryfikacji. Mamy do rozważenia kwestię pozyskanych środków z kasy Unii Europejskiej, za które to my jako społeczeństwo będziemy odpowiadać i przepiękna perłę gotyku Lidzbark Warmiński będącą przedmiotem naszej obywatelskiej troski.


Panie Ministrze,
proszę o odpowiedz co może Pan zrobić w tej sprawie i co Pan zrobił.
Pozytywna opinia o pracy Pana Janusza Cygańskiego nie jest rozwiązaniem konfliktu miedzy rzetelnością a bezprawiem, to zbyt mało. Z racji urzędu upatruję w Panu człowieka kompetentnego dla tworzenia wartości w dziedzinie poszanowania tradycji i kultury  Polaków oraz wszystkich  ludzi wrażliwych na to co najcenniejsze w nas - bogactwo duchowe.

Z wyrazami szacunku
Zofia Wojciechowska Mrągowo.
Animator Społeczny projektu "Zielone Dzieciaki".

www.zielonedzieciaki.bloog.pl

www.radiownet.pl

www.osztynska.debata.pl
www.muzeum.olsztyn.pl

 

www.gazetaolsztynska.pl


www.wmw24.pl


fot. Zosia Wojciechowska, Koncet poparcia dla Janusza Cygańskiego.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Jar prosto z serca...J.Chojnacki

środa, 25 listopada 2009 12:24
Muzyka z serca, czyli koncert Jarosława Chojnackiego w Mrągowie 2009-11-19

Fot. 1F
ot. 2 Pełen jesiennej magii i dobrej energii był sobotni koncert Jarosława Chojnackiego, pieśniarza spod Szczytna. Tłum widzów i ciepłe przyjęcie - to znak, że mrągowska widownia nie zawiodła.

Znawcy mówią o nim: najwybitniejszych interpretatorów piosenki poetyckiej i literackiej w kraju. On - sobie: pieśniarz, dla którego ważny jest klimat. I publiczność - bo z nią nawiązuje świetny kontakt i oczarowuje go. Jarosław Chojnacki, znany polski pieśniarz, zagrał w mrągowskim Centrum Kultury i Turystyki. Artysta zaprezentował piosenki do słów znanych poetów - Krzysztofa Karaska, Krzysztofa Buszmana, Adama Asynka i innych. Jak sam przyznaje - nie pisze własnych tekstów, a jedynie układa muzykę, bo, jak uważa, jest tak wiele jest pięknych tekstów i wierszy, że warto dać im drugie, muzyczne życie. Często są to wiersze, które w ogóle nie nadają się do tego, żeby je śpiewać. I na tym - zdaniem artysty - polega trudność i pewnego rodzaju sztuka.

Pieśniarz nie tylko grał i śpiewał, ale również nawiązywał kontakt z widzami, opowiadając o swojej pracy, twórczości i swego rodzaju misji. Wraz artystą gościnnie wystąpili utalentowani mrągowianie - Ewa Orzech, która zaśpiewała trzy piosenki, oraz Cezary Nowakowski, który akompaniował jej na pianinie. Ewa Orzech wychodziła na scenę pełna obaw, z nadzieją, że zostanie ciepło przyjęta i że, jak sama powiedziała - będzie to początek jej nowej drogi. Muzyczne doświadczenie, czyli występ na koncercie Jarosława Chojnackiego, jest dla niej dużą motywacją do pracy.

Jarosław Chojnacki związany ze sceną w Biłgoraju, bardzo znany na południu Polski, bywa w Warszawie i Krakowie oraz innych wielkich miastach w całej Polsce, w których bierze udział w wielu muzycznych przedsięwzięciach. Swoją przystań znalazł jednak na mazurskiej wsi koło Szczytna, To jego azyl i próba odcięcia się od wielkiego świata, by złapać dystans i oddech po ciężkiej pracy. Ostatnio artysta wziął udział w teledysku, promującym kampanię "Kocham nie biję", w którym nie tylko go widzimy, ale również słuchamy w partii solowej. To duże wyróżnienie dla jego talentu - wystąpił tu obok Eweliny Flinty, Olgi Bończyk, Ewy Błaszczyk, Krzysztofa Kolbergera, Artura Gadowskiego, Tomasza Karolaka i innych uznanych muzyków.

Jarosław Chojnacki wydał swoją pierwszą płytę "Zabijanie czasu" w 2003 roku, teraz planuje kolejną. Zapewnił, że jeśli pokaże się ona na muzycznym rynku, na pewno znów odwiedzi Mrągowo, by zaprezentować swoje nowe pieśni tutejszej widowni. Koncert odbył się przy pełnej sali, a organizatorzy, czyli Centrum Kultury i Turystyki, nie spodziewali się takich tłumów. Tymczasem mrągowianie nie zawiedli i okazali się miłośnikami dobrej, profesjonalnej i pełnej emocji muzyki.

Obejrzyj relację z koncertu  w ITV MrągowoFotoreportaż Mariana Modzelewskiego:

Jarosław Chojnacki_ Muzyka w sercu _14 XI 09.r


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Zielona Cavata...

czwartek, 19 listopada 2009 12:19Listy. Karki małe i duże, pocztówki, skrawki doznań, wielostronicowe epistoły...

a w nich spisane historie życia ludzi.

Listy na papierze, spisane starannie i prawdziwym piórem na atrament. Listy ludzi...

 Takich, których już nie ma fizycznie ale ich myśli i uczucia z nami są.

Prezentujemy listy znalezione w Komorowie koło Warszawy, pod podłogą w czasie remontu domu. Pochodzą z początku XX wieku. Pisane przez Juliana Bulsę do narzeczonej a później już oficerskiej żony Janeczki Bulsowej z domu Kruszewskiej. Obejmują lata 1924-1935. Listy te obrazują życie rodziny oficerskiej. Niezwykłe źródło poznania obyczajowości tej sfery społecznej. Trafiły do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie pod opiekę mgr Kingi Jackowskiej, przekazane przez ofiarodawcę były przedmiotem naszej Cavaty.

Przysłuchując się wykładowi pani Kingi naszła mnie smutna myśl-

co zostanie z naszej smesowej i cybernetycznej "epistografii" czasów XXI wieku...

Czyżby tylko.... Brudne myśli komputerowych grzebaczy i podglądaczy? Czy coś innego?

 

 

Piszcie do nas....w każdej formie. zielonedzieciaki@o2.pl lub zosiakwiatnatura@o2.pl

 

 

 


Wykład na temat badanych listów z Komorowa na Cavacie prowadziła mgr Kinga Jackowska

pracownik MWiM w Olsztynie

ZAPRASZAMY NA NASTEPNĄ MIKOŁAJKOWĄ CAVATĘ

na  ZAMEK w Olsztynie dnia 6 grudnia niedziela godz. 16.30


Grała i będzie grała: Pro Musica Antiqua

Flet: Leszek Szarzyński, Obój: Jerzy Szafrański, Fagot: gościnnie, Roman Kuźniak.

 AD 2009

 

fot. Zosia Wojciechowska

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Koncert Jarka Chojnackiego

czwartek, 12 listopada 2009 20:29


 

 

Muzyką w serca

 

Znawcy mówią o nim: najwybitniejszych interpretatorów piosenki poetyckiej i literackiej w kraju. On – sobie: pieśniarz, dla którego ważny jest klimat. I publiczność – bo z nią nawiązuje świetny kontakt i oczarowuje go. Jarosław Chojnacki, znany polski pieśniarz, zagra w Mrągowie!

 

 

Jarosław Chojnacki, znany polski pieśniarz, zagra w Mrągowie! To artysta, którego koncerty wywołują wiele emocji, porównywalny z najlepszymi, między innymi z Michałem Bajorem. Znawcy muzyki twierdzą jednak: Jarosław Chojnacki ma swój własny styl, niepowtarzalny, właściwy tylko dla siebie.

- Nagrody są bardzo ważne na początku, bo pieszczą uszy i to, co jest głęboko w nas, czyli dumę i samozadowolenie. Nie przekładają się one jednak na to, co dzieje się potem z tzw. karierą. Natomiast do tego, żeby grać i śpiewać przekonała mnie reakcja publiczności. I nauczyłem się, że tyle, ile dam z siebie na scenie, tyle samo, a nawet więcej odbiorę od widowni... – opowiada o swoich doświadczeniach z muzyką i widownią Jarosław Chojnacki. I dodaje, że nie szuka w swym życiu miejsc, w których mógłby znaleźć tak zwaną ciepłą posadę. Po prostu myśli o tym, żeby występować, gdzie tylko jest to możliwe, gdzie będzie publiczność, nastawiona na odbiór muzycznej energii...

Jest związany ze sceną w Biłgoraju, bardzo znany na południu Polski, bywa w Warszawie i Krakowie oraz innych wielkich miastach w całej Polsce, w których bierze udział w wielu muzycznych przedsięwzięciach. Swoją przystań znalazł jednak na mazurskiej wsi koło Szczytna, To jego azyl i próba odcięcia się od wielkiego świata, by złapać dystans i oddech po ciężkiej pracy.

Skomponował muzykę do filmu Jana Jakuba Kolskiego „Małopole czyli świat”. Nie pisze tekstów, śpiewa do wierszy mniej lub bardziej znanych twórców: Julian Tuwim, Stanisław Grochowiak, Bolesław Leśmian, Anna Achmatowa, Krzysztof Buszman, Krzysztof Karasek i inni.

- Tak wiele jest pięknych tekstów i wierszy, że specjalizuję się przede wszystkim w dobieraniu do nich muzyki. Często są to wiersze, które w ogóle nie nadają się do tego, żeby je śpiewać. I na tym polega trudność i pewnego rodzaju sztuka! – mówi artysta.

 

Na pełne dobrej energii spotkanie z publicznością liczy podczas swojego koncertu w Mrągowie, który odbędzie się w sobotę 14 listopada w Centrum Kultury i Turystyki. Początek o godzinie 19.00, wstęp wolny. Koncert odbędzie się w ramach obchodów 11 listopada. Gościnnie wystąpią utalentowani mrągowianie - Ewa Orzech z akompaniamentem Cezarego Nowakowskiego.

 

Katarzyna Enerlich

 

 

 Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

List z Kancelarii PREZYDENTA RP

piątek, 16 października 2009 12:29


List w sprawie Pana Dyrektora Janusza Cygańskiego

W dniu dzisiejszym otrzymałam pismo z Kancelarii Prezydenta RP w sprawie Dyrektora Janusza Cygańskiego datowane na 13 października podpisane przez zastępcę Dyrektora Biura Inicjatyw Społecznych Macieja Janickiego BIS- 060-260/O9.

W imieniu wszystkich Zielonych Przyjaciół... Dziękuję za tak szybką reakcję. Zwróciłam się z prośbą o sprawiedliwość dla Pana Janusza Cygańskiego Dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie....otrzymałam od Kancelarii Prezydenta RP życzliwość i mam nadzieję...

Bowiem ,,Kancelaria Prezydenta stoi na stanowisku, że wszelkie zmiany w jednostkach samorządowych powinny odbywać się w interesie i za zgodą wszystkich, którym służy dana jednostka,, A w tym przypadku takiej zgody nie ma!!!. Konflikty powstałe należy rozwiązywać tak aby nie krzywdzić osób zasłużonych dla lokalnej społeczności. Kancelaria i P. Prezydent zwracają uwagę na potrzebę poszanowania godności zainteresowanych i potrzeby placówki kultury. Dziś i jutro wszyscy liczymy, że uda się zakończyć całą sprawę mając na uwadze dobro placówki i osób w niej zatrudnionych oraz wszystkich mieszkańców regionu. Wierzę, iż prawda jest nie tylko ciekawa ale też zwycięża.

Szanowny Panie Prezydencie , SZANOWNI PAŃSTWO , Życie naszego kraju składa się z takich spraw. Do Prezydenta RP... udaję się prosząc o opiekę.

A SPOŁECZNOŚĆ RADIA WNET PROSZĘ O DEBATĘ. Władze Samorządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego naruszyły zasady społecznego zaufania wobec nas mieszkańców regionu, nas Polaków. Nie zgadzamy się na traktowanie województwa jak księstwa a Olsztyna jak folwarku. To nie dopuszczalne byśmy pozwolili się traktować jaki przypisani do ziemi chłopi pańszczyźniani bez prawa głosu w sprawie samostanowienia.

Panie Prezydencie , Szanowni Państwo idąc za sprawą DZIENNIKARSKIEGO DOCHODZENIA DEBATY i dziennikarza p. Adama Sochy możemy powiedzieć już wiele o tej DZIWNEJ sprawie

Dodane przez: Zofia Wojciechowska @ Zielone dzieciaki

Tagi: cygański janusz prezydent rp wojciechowska zofia


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Olsztyński czerwiec 89

czwartek, 15 października 2009 0:37• Mrągowo. Spotkanie promujące książkę "Olsztyński czerwiec 89`" »

ZAPRASZAM I POLECAM Zosia Wojciechowska

Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej SEEiK i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Olsztynie zapraszają do ratusza na spotkanie z badaczami historii najnowszej z olsztyńskiego IPN, na temat książki "Olsztyński czerwiec 89" . 15 października 2009 roku do Ratusza Miejskiego w Mrągowie na godz. 17.00

wszystkie osoby zainteresowane historią współczesną do udziału w spotkaniu z autorami książki pt. Olsztyński czerwiec ’89, która ukazała się nakładem Instytutu Pamięci Narodowej. Renata Gieszczyńska, dr Piotr Kardela, Paweł Piotr Warot, historycy zajmujący się badaniem dziejów najnowszych, pracownicy Delegatury IPN w Olsztynie,

Publikacja przygotowana z okazji 20. rocznicy wyborów czerwcowych 1989 roku przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN-KŚZpNP w Białymstoku – Delegatura w Olsztynie przy współpracy z Ośrodkiem Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie i NSZZ „Solidarność” Regionu Warmińsko-Mazurskiego; publikacja towarzysząca wystawie Olsztyński Czerwiec '89, otwartej w Olsztynie 4 czerwca br.

KSIĄŻKĘ BĘDZIE MOŻNA BEZPŁATNIE NABYĆ

Marcin Łupkowski Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej "SEEiK" w Mrągowie Pl. Kajki 2/8 11 - 700 Mrągowo Woj. Warmińsko-Mazurskie www.seeik.webpark.pl  www.seeik.bloog.pl

Dodane przez: Zofia Wojciechowska @ Zielone dzieciaki

 

 Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Raport z Gdańska- Westerplatte

czwartek, 08 października 2009 22:01

RAPORT Z WESTERPLATTE

W piękny październikowy poranek, udaliśmy się na Westerplatte, gdzie 1 września 1939 roku, hitlerowskie Niemcy z pancernika Shlezwig Holstein otworzyły z dział ogień do polskich żołnierzy broniących Wojskowego Składu Tranzytowego. Żołnierze majora Sucharskiego w heroicznym siedmiodniowym boju stawiali czoła przed atakami Niemców z wody, lądu i powietrza! Nasi wspaniali chłopcy przeciwstawili przeważającej sile wroga, olbrzymią wolę walki i patriotyczną determinację! Dziś można jeszcze oglądać ślady tamtych bohaterskich wydarzeń i w skupieniu pomyśleć o tym co ONI musieli przeżywać? Gruzy, zbombardowane wartownie i schrony są świadectwem warunków w jakich przyszło NASZYM CHŁOPCOM bronić honoru i niepodległości NASZEJ OJCZYZNY...naszego skrawka polskiej ziemi nad Bałtykiem po odzyskaniu 20 lat wcześniej niepodległości z tak wielkim trudem /wyrwanej Niemcom i sowieckiej Rosji/.

Dziś szkolne wycieczki z roześmianymi i krzyczącymi dziećmi biegają po tej świętej ziemi /cmentarzu narodu polskiego/ nie zdając sobie do końca sprawy w jakim miejscu się znajdują!! Ich starsi o 10-12 lat nauczyciele chyba też nie do końca odrobili lekcję z tej części Historii!! Ale to tylko dygresja bo chciałbym bardzo pochwalić autorów i realizatorów plenerowej wystawy mówiącej w sposób chronologiczny, logiczny i przystępny historię powstawania półwyspu od XVII wieku do upadku komunizmu w Polsce w roku 1989.

 

 

 

Dzieje Westerplatte przedstawione są na ponad 200 planach, rycinach, fotografiach i mapach pochodzących z instytucji krajowych i zagranicznych. Tematyka wystawy podzielona jest na cztery działy odpowiadające kolejnym etapom dziejów tego historycznego miejsca. W pierwszym zapoznajemy się zagospodarowaniem pod kątem tworzonego tu kurortu /który cieszył się powodzeniem do końca zakończenia pierwszej wojny światowej. Drugi obszar/zasadniczy/ poświęcony został polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Trzecia część to walka w obronie składnicy we wrześniu 1939 roku. Czwarta część wystawy mówi nam o roli WESTERPLATTE jaką odgrywa w naszej zbiorowej pamięci historycznej polaków i polityce reżimu komunistycznych władz w latach 1945- 1989.

Bardzo dobra wystawa jest dobrym wkładem w tworzenie od grudnia 2008 roku MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU.... Mieście które po Warszawie zrównanej przez Niemców z ziemią w roku 1944, zostało spalone, zbombardowane i rozgrabione przez sowiecką Armię Czerwoną , zupełnie niepotrzebnie w roku 1945!

Tak więc zobaczymy z pewnością największą ZBRODNIĘ I KARĘ popełniona przez totalitarne reżymy XX wieku!!

 

 

Tekst i zdjęcia, Ryszard Kosior , Gdańsk.

 

 


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

Kormorany - Mazury 2009

środa, 30 września 2009 6:47Pragnę poruszyć temat związany
z odstrzałem 600 kormoranów


 Na terenie Warmii i Mazur, nasza organizacja wystosowała w tej sprawie
 petycje do Ministra Ochrony Środowiska, RDOŚ w Olsztynie oraz do
 mieszkańców. Uważamy, że ukazywanie kormorana, jako główną
przyczynę braku ryb w jeziorach przez gospodarstwa rybackie to wniosek 
daleko wysunięty. A cały problem braku ryb to bardziej złożona sprawa.
 Nie możemy zrozumieć pozwoleń na odstrzał kormorana. Nie rozumiemy
argumentacji przekazywanej w mediach przez zainteresowanych rybaków. 
Nie rozumiemy i nie godzimy się z tym!
 To człowiek ma przewagę nad innymi gatunkami zwierząt
 i roślin, niech świadomie z niego korzysta i pozwoli istnieć innym!
 To, że kormoran zjada 0,5 kg ryb to chyba nie
przestępstwo. To my się pytamy ile ryb jest wpuszczanych do jezior w
trakcie zarybiania i ile ryb wyławiają gospodarstwa rybackie. Sprawa
 kormoranów i łączenie jej z brakiem ryb w jeziorach jest znana nam od
 dawna. Podejrzewam, że nie tylko nam, ale wielu mieszkańcom, którym
taką wersję przedstawia się, jako usprawiedliwienie dla braku ryb w
jeziorach. Brak ryb to nie wina ptaków. Ale długofalowej polityki,
jeszcze z okresu PRL- u.
Chciałbym przypomnieć jedną sytuację dotyczącą codziennej
praktyki byłych PGR względem ryb takich gatunków jak płotka,
 okoń, ukleja, mały leszcz, i in. Wszystkie te i inne gatunki
stanowiły w nazewnictwie nomenklatury tzw. chwast. 
Trzebiono je poprzez masowy odłów, transportowano do PGR 
i kazano tamtejszym zarządcom karmić nimi świnie.
 W ten sposób tysiące ton ryb zabrano z jezior.
 Ryb, które stanowiły naturalny pokarm dla ryb drapieżnych i
 cenionych przez rybaków tj. duży okoń, szczupak, węgorz, i in.
 Podstawowa zasada selekcji  naturalnej mówi,
że brak pożywienia ogranicza liczbę danego gatunku.
 Proste - mniej jedzenia, mniej można wykarmić. Ale co takie coś ma
 wspólnego z selekcją? Do tego dochodził masowy odłów węgorza na
 potrzeby warszawskich stołów (mody na mazurskiego węgorza 
czy rybkę nie muszę udowadniać), nie mówiąc już o innych gatunkach.
Ktoś się wzbogacał, a ryb ubywało.
Zbyt duża presja nie dawała im naturalnej możliwości do
rozmnażania się. Do tego dochodzi grodzenie rzek i przepływów,
śmieci, wlewów z dzikich szamb. Można napisać osobny laborant, 
a nie oto tu  chodzi.
Gospodarstwa rybackie nie zarybiają jezior, prowadząc nadal -
 moim subiektywnym zdaniem, gospodarkę rabunkową. 
Takie są fakty.

Marcin Łupkowski- Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej.
SEEiK, Mrągowo
 

www.seeik.bloog.pl

 
 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Raport z Gdańska

poniedziałek, 28 września 2009 21:57

Raport z Gdańska

Wrzesień to miesiąc pamięci narodowej o polskich drogach do wolności i niepodległości. Tu w Gdańsku na Westerplatte się zaczęło piekło dla Europy rozpętane 1 września 1939 przez hitlerowskie Niemcy. Cios w plecy stalinowski ZSRR zadał Polsce 17 września, realizując zbrodniczy tajny układ Ribbentrop- Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku. Wszystkie te wydarzenia zostały uczczone i upamiętnione przez władze i wiele kombatanckich organizacji działających aktywnie w Gdańsku. W tym sprawozdaniu chciałbym przybliżyć czytelnikom działalność i osiągnięcia organizacji kombatanckiej o zasięgu ogólno krajowym PT. Związek Solidarność Polskich Kombatantów.

   Związek zrzesza w swoich szeregach uczestników walk o utrzymanie polskości, wolności, całości i niepodległości Ojczyzny oraz prześladowanych i więzionych za swą patriotyczną postawę, którzy ofiarną służbą i osobistym poświęceniem torowali drogę do wolnej Polski.

  Prezesem Zarządu Głównego Związku Solidarności Polskich Kombatantów jest Pan Mieczysław Ryszard Filipczak, lwowiak żołnierz Armii Krajowej uczestnik akcji BURZA.

Siedzibą związku jest gmach Zarządu Regionu i Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w Gdańsku mieszczący się przy ulicy Wały Piastowskie 24.

Związek nasz /od 28.08.2009r. mam honor i zaszczyt być jego członkiem/ zrzesza ok. 2 500 członków. Są to wspaniali starsi wiekiem schorowani ludzie, którzy z dumą noszą w klapie i sercu znaczki z napisem „Semper Fidelis.”

    Przewodniczącym Koła ZSPK w Gdańsku jest Pan Józef Borkowski, który wspólnie z Prezesem M.R. Filipczakiem stanowią o sile trwałości i ciągłości naszego Związku, w którym dobrym i pracowitym „duszkiem”, jest Pani Danuta Koszela, asystentka prowadząca społecznie biuro Związku/prześladowana w stanie wojennym/.

   Poczty sztandarowe i członkowie naszego Związku aktywnie i czynnie uczestniczą we wszystkich patriotycznych i państwowych uroczystościach rocznicowych. Od 1 września do 27 września było ich sporo, a do najważniejszych zaliczyć należy udział na Westerplatte, Katedrze Oliwskiej /rocznicowa msza święta celebrowana przez abp. Metropolitę Sławoja Leszka Głodzia 17 września/. Również Pożegnanie w Bazylice Św. Brygidy /w związku z przejściem na emeryturę prałata Henryka Jankowskiego/.

   Do ważnego i bardzo uroczystego spotkania wszystkich środowisk kombatanckich doszło w niedzielę 27 września pod pomnikiem Armii Krajowej w Gdańsku gdzie wspólnie z harcerzami uczczono 70 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. W tym dniu udało się wszystkim zebranym zjednoczyć w okół najważniejszej dla Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, ciągłości i trwałości państwa polskiego.

Bardzo wzruszające i patriotyczne wystąpienie miał profesor Andrzej Zbierski wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W swoim krótkim wykładzie historycznym przybliżył wielkie zasługi Szarych Szeregów, Armii Krajowej i Niepodległościowego Ruchu Zbrojnego w kraju i za granicą. Wagę tego kluczowego wystąpienia kilkakrotnie podkreślał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Bardzo pięknie zaprezentowała się i kompania honorowa i orkiestra reprezentacyjna Marynarki Wojennej/Hymn Polski i Marsz I Brygady/wywołały wzruszenie wielu uczestników spotkania w tym konsula generalnego Federacji Rosyjskiej!

W załączeniu plik fotografii ilustrujących w/w uroczystości.

Tekst i fotografie, Ryszard Kosior Gdańsk.

 


 


Poczet sztandarowy Związku Solidarności Polskich Kombatantów.

 


W oczekiwaniu na rozpoczęcie uroczystości.

 

 


 


Przemawia profesor Andrzej Zbierski 


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

 

 


 


Uczestnicy spotkania.

 

 


 

Orkiestra i Kompania Honorowa Marynarki Wojennej. 


Poczet Sztandarowy Harcerzy pod pomnikiem Armii Krajowej.

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Zarzynanie LASU

czwartek, 20 sierpnia 2009 11:25Wywiad z P.RYSZARDEM KOSIOREM
prowadzi Michał Olszewski
na łamach ,,Tygodnika Powszechnego''

http://img31.imageshack.us/img31/200/nszzsolidarnowlasachpas.jpg

http://img31.imageshack.us/img31/7996/nszzsolidarnowlasachpasf.jpg


Ryszard Kosior leśnik , wieloleti pracownik LKP. Twórca LOEE w Sychowie . Bojownik o Puszczę Piską. Bojownik z czoła barykady  na rzecz ochrony nie tylko polskiej przyrody.

PodCzas lektury !

Rodzi się pytanie czy nasze , moje i Wasze Mazury  mają być cudem natury czy też cudem koniunktury pieniądza i politycznych koterii hasających  z flintą po prastarych lasach. Sypią się ordery w dębowe liście przybrane ale nie zgodnie z zasadą honoru przyznane.

 Ułani… to pieśń legionów zapomniana, którą tylko smutny bór powtarza. Pierś bohatera bywa kubłem pomyj oblana. Ordery błyszczą zielenią i złotem się mienią …przyznane za zdradę sumienia i złamane przysięgi złożone przyrodzie.

Darz Bór LASOWI.

 

Czuj CZUWAJ ! Zielona Sanitariuszka


CZEKAMY NA OPINIE W KOMENTARZACH
 lub
zosiakwiatnatura@o2.pl
czytaj też

WWW.radiownet.pl


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Solidarni

niedziela, 16 sierpnia 2009 18:19
Keith, Renaud, Bart and Alex in front of the Berlin wall -ZESPÓŁ KEITH DUNN BEND

www.myspace.com/keithdunnband
www.youtube.com/knotuslim
www.myspace.com/keithdunnmusic
www.keithdunn.com

Keith Dunn w Mrągowie na nadzwyczjnym koncercie.
,,Zachowaj trzeźwy umysł''
w ramach profilaktyki i rozwiązywania problemow alkoholowych i przeciwdzialania przemocy w rodzinie.
Razem z Olą Książek...
 i Romanem Puchowskim
Keith Dunn zagrał specjalnie dla Was
słuchajcie - radio Zielone Dzieciaki

www.radiownet.pl

 

MISSISIPI

 


Roman Puchowski - muzyk awangardowy i bluesowy. Solista, lider i twórca alternatywnej formacji Von Zeit, powołanej do życia w 2001 r. Członek polskich i międzynarodowych składów oraz projektów muzycznych, wokalista, instrumentalista, kompozytor, autor tekstów, profesor warsztatów gitarowych. Gra na Gitarze Dobro, akustycznej i na basie. Harmonijnie łączy w swojej twórczości tradycję i awangardę. Jako jedyny bluesman brał udziel w ogólnopolskiem projekcie koncertowym “Mistrzowie Gitary”. Współpracuje z czołówką bluesowych muzyków europejskich i nie tylko m.in. z Keithem Dunnem.

Keith Duun ma klasyczny bluesowy rodowód. Największy wpływ na Keith`a miało spotkanie z czołowym przedstawicielem bluesowej sceny w Chicago - Muddy Waters`em, któremu obiecał, że będzie kontynuatorem bluesowej tradycji. Na bazie swego doświadczenia i umiejętności nabytych od mistrzów muzyki amerykańskiej stworzył własny styl będący połączeniem bluesowej klasyki i ognistej świeżości. Jego koncerty to prawdziwa uczta duchowa.

Pierwsze spotkanie Keitha Dunna z Romkiem Puchowskim miało miejsce podczas koncertów tria Dunn-Katzman-Puchowski, w Polsce, czerwcu 1997.

Kilka miesięcy później powstała formacja Keith Dunn & The Bloozz [Adam Wendt - saksofon tenorowy & Romek Puchowski]. Podczas pierwszej trasy koncertowej "Bluesowy Głos z Bostonu & Słowiańska Dusza" zagrali między innymi w katowickim "Spodku" w ramach festiwalu RAWA BLUES '97, w Klubie "Pod Jaszczurami" w Krakowie i w "Pinokio" w Szczecinie. Kilkukrotnie Keith i Romek występowali jako duet hołdując starej tradycji grania w Delcie Mississippi. W ciągu kilku następnych lat Keith Dunn & The Bloozz zagrali dziesiątki koncertów w klubach, na festiwalach bluesowych i Jazzowych w kraju (m.in.: Olsztyńskie Noce Bluesowe, Toruń Blues Meeting, Festiwal Jazzowy im. Krzysztofa Komedy w Słupsku). Formacja zagrała również dwie trasy w Belgii i Holandii.

Po kilkuletniej przerwie muzycy spotkali się ponownie w Berlinie latem 2005 podczas festiwalu Jazz in Town. Efektem spotkania są kolejne wspólne koncerty "starych znajomych".

HEJ...


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Perła w koronie dla PRZYJACIÓŁ

sobota, 15 sierpnia 2009 12:56


zamek Książ fot. Dariusz Gdesz

To, do kogo podczas tegorocznej edycji plebiscytu trafi Certyfikat jednej z dziesięciu największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska zależy od ilości głosów oddanych przez internautów.

Zachęcamy do głosowania na stronie: http://dolnyslask.naszemiasto.pl/perly_w_koronie_dolnego_slaska_2009/
specjalna_pozycja/5939_6780.html?pp=42

POZDRAWIAM ZOSIA i Zielone DzieciakiPodziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Minstrele i Bartnicy...

poniedziałek, 10 sierpnia 2009 21:22Minstrele i miody...BARTNIK MAZURSKI


zamek Ryn Masuria 2009

Pozdrawimy.

www.radiownet.pl

 

fot. Zosia Wojciechowska

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Masuria 2009

wtorek, 28 lipca 2009 19:15


Zamek Ryn przygotowany do rycerskiej biesiady.
Damy jak to bialogłowy  przystrojene w kwiaty
a rycerze  i snycerze obradują kogo kopią poczęstują.

Z JERZYM ZAPRASZAMY

1 - 2 SIERPNIA ZAMEK RYN

www.zamekryn.pl


FESTIWAL KULTURY ŚREDNIOWIECZA
MASURIA 2009
 

Między Wschodem a Zachodem w tańcu, pieśni i opowieści


Ryn, 01-02.08.2009 r.


PROGRAM

01 sierpnia 2009 r. (sobota)

 • Godz. 10.00 - Otwarcie Jarmarku Średniowiecznego
 • Godz. 12.00 - OTWARCIE FESTIWALU (Przemarsz rycerstwa i barwnego korowodu mieszkańców Rynu i turystów w strojach średniowiecznych ulicami miasta do Zamku, ceremonia otwarcia festiwalu, prezentacja rycerzy z bractw rycerskich z całej Polski. Zachęcamy do wypożyczania strojów! Zbiórka uczestników o godz. 11.30 przed Recepcją)
 • Godz. 13.00 - OTWARCIE II MIĘDZYNARODOWEGO TURNIEJU RYCERSKIEGO O PIERŚCIEŃ KOMTURA ZAMKU RYŃSKIEGO (obóz rycerski)
 • Godz. 13.00–19.00 - IGRCE RYCERSKIE
  Turniej rycerski drużyn rycerskich (bohurt) turniej kuszniczy, pokaz tańców dawnych, turniej sprawnościowy konny (obóz rycerski)
 • Godz. 13.00–13.45 Dom tańca – w Jurcie pod Zamkiem (warsztaty tańca)
 • Godz. 13.45 - RYCERZ NIEBIESKOBRODY
  spektakl lalkowy - Szasz Zsolt – Hattyudal Szinhaz - Teatr Pieśń Łabędzia, Węgry (jarmark)
 • Godz. 14.00–17.00 - Lirnicy, pieśniarze, grajkowie i bajarze (dziedziniec zamkowy i Jurta)
 • Godz. 14.30 - MORALITET WĘDRUJĄCY – Nieformalny Teatr Animacji Rodziny Korzunowiczów (przed zamkiem od strony Recepcji)
 • Godz. 17.30–19.00 - Dom tańca – w Jurcie pod Zamkiem (warsztaty tańca)
 • Godz. 19.30 - DULCES EXUVIAE - koncert - Stefano Albarello - Ensemble Cantilena Antiqua, Włochy (dziedziniec)

  Muzyka wczesnego średniowiecza – Epos Project, pieśni łacińskie, epickie i biesiadne z epoki Karola Wielkiego, IX i X wiek
 • Godz. 20.30 - ORIENT- OKCYDENT - koncert Scholi Teatru Węgajty, gościnnie Mohammad Rasouli i Mohssen Hosseini (dziedziniec)

  Dialog muzyki europejskiej epoki wypraw krzyżowych XI-XIII wieku z muzyką perską
 • Godz. 22.00 - BITWA O RYN (inscenizacja bitwy Krzyżaków z Galindami )
  Nocne strzelanie z łuków płonącymi strzałami (obóz rycerski)
 • Godz. 24.00-03.00 - NOC NA ZAMKU PRZYGÓD – opowiadacze Grupy Studnia O (dziedziniec )

  Opowieści o rycerzach okrągłego stołu, opowieści tysiąca i jednej nocy


Program artystyczny


02 sierpnia 2009 r. (niedziela)

 • Godz.10.00 - Otwarcie Jarmarku Średniowiecznego
 • Od godz. 11.00 – 12.00 - Lirnicy, pieśniarze, grajkowie i bajarze (dziedziniec i Jurta)
 • Od godz. 10.00 - IGRCE RYCERSKIE Indywidualny turniej rycerski, Proces o czary, zabawy dla publiczności,
 • Godz. 12.00-13.00 - Koncert muzyki CSANGO - Lilla Fehervary i przyjaciele, Węgry (obóz rycerski)
 • Godz. 13.00 - Pokaz mody średniowiecznej, połączony z konkursem na najbardziej oryginalny strój z okresu wieków średnich
 • Od godz. 13.00 – 16.00 - Lirnicy, pieśniarze, grajkowie i bajarze (dziedziniec i Jurta)
 • Godz. 14.00 - RYCERSKI TURNIEJ KONNY – kruszenie kopii
 • Godz. 15.00 - ZAKOŃCZENIE TURNIEJU – wręczenie nagród i koncert Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej
 • Godz. 16.15 - NALEJ WINA WĘGROM - koncert - Zoltan Katai i Enekmondok wędrowni śpiewacy - Zoltan Kerekes, Szilard Nagy, Lilla Fehervary - pieśni średniowieczne polskie, węgierskie, tureckie i bałkańskie (dziedziniec)
 • Godz. 17.00 - MUDRY, CZYLI JĘZYK GESTÓW W TEATRZE I TAŃCU KLASYCZNYM STAROŻYTNYCH INDII – prezentacja; Anna Łopatowska - teatr Kudijattam, Aleksandra Michalska – taniec Odissi, Marta Krzemień – taniec Bharata Natjam (dziedziniec)
 • Godz. 18.00 - 20.00 - Dom tańca – w Jurcie pod Zamkiem
 • Godz. 20.00-20.40 - OTWÓRZ BRAMĘ, MARIO - spektakl - Lilla Fehervary i Szasz Zsolt – Hattyudal Szinhaz - Teatr Pieśń Łabędzia, Węgry (dziedziniec)


Logo Masuria 2009

IMPREZIE TOWARZYSZĄ:

 • Jarmark Średniowieczny
 • Karczma Rycerska – specjalności kuchni zamkowej
 • Plac zabaw średniowiecznych
 • Wystawa narzędzi tortur
 • Przegląd Filmów Rycerskich w Ryńskim Centrum Kultury

WSTĘP WOLNY

Organizator: Hotel ZAMEK RYN
11-520 Ryn, Plac Wolności 2
tel. 087/429 70 00
e-mail: hotel@zamekryn.pl
www.zamekryn.pl


Herb województwa

PATRONAT

Zapraszamy

 

galeria

Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza Festiwal kultury sredniowiecza

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Zapraszamy do galerii CKit Mągowa

wtorek, 21 lipca 2009 21:24W CKiT Mrągowo (sala Orbita) oglądać można obrazy pana Wojciecha Gniadego -
 jest to malarstwo olejne poświęcone głównie pejzażom mazurskim. Obrazy są
pełne spokoju i harmonii.

fot.Zosia Wojciechowska


Kolejna wystawą wartą obejrzenia, jest "Ziemia Mrągowska w akwareli" -
jej autorami są Jan Żdanec, trzy panie z uniwersytetu Trzeciego Wieku:
Danuta Oracz, Grażyna Markowska, Elżbieta Długosz-Cegłowska oraz
Dorota Książek..

Krótka notka o panu Żdańcu (znalazłam w internecie)
Jan Żdaniec urodził się 18 lutego 1937 roku w Starej Wsi w województwie
lubelskim. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w
Zamościu. Po odbyciu służby wojskowej w Mrągowie pozostał tu na stałe.
Był kierownikiem kulturalno-oświatowym w Wojskowym Ośrodku
Szkoleniowo-Kondycyjnym, zajmował się dekoracją wystaw sklepowych,
malarstwem ściennym... Od 1997 roku jest na emeryturze.


pisze - Dorota Książek.
www.ckit.mragowo.pl

 

 
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

Jest taki czas

wtorek, 07 lipca 2009 23:22


JEST TAKI CZAS

 

Patrzysz jak przez mgłę na to co jest

Smak burzy idącej drogą

Stacja… jedna albo dwie

I tylko myśl…

Gdzie to jest ?

 


 Zofia Wojciechowska

 

 

Portret z rodzinnej galeri Kraus,

Anin

 

 

 

 
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Miejsce w życiu

wtorek, 30 czerwca 2009 18:39


Najważniejsze to mieć w swoim życiu miejsce, w którym będzie robiło się rzeczy naprawdę potrzebne. Miejsce, które najpierw będzie marzeniem, utkanym z ulotnych myśli i nadziei, a potem, dzięki niewytłumaczalnym, a jakże potrzebnym splotom okoliczności, przemieni się w dotykalną rzeczywistość.

Już niedługo usiądę we własnym domu, słuchając pękania drewnianych ścian. Będzie wiosna. Otworzę szeroko drzwi i wpuszczę trochę świata. Powietrze zagra szpakami, w górze odezwie się klangor żurawi. A potem przejdzie lato i złote nawłocie w ukłonie do ziemi obwieszczą jego koniec. I ja w tym wszystkim pogodzona z naturą, światem, przemijaniem. Pochłonięta codzienną magią tego świata. Marzenia naprawdę się spełniają.

Pełna wdzięku i świeżości współczesna powieść, będąca hołdem dla uroków polskiej prowincji, w której splata się wątek Mazur dzisiejszych i przedwojennych, czyli byłych Prus Wschodnich. Główną bohaterką jest dziennikarka lokalnego czasopisma, której los stawia na drodze paskudnego szefa, a zaraz potem Niemca poszukującego rodzinnych korzeni. Przedwojenna historia, która zresztą wydarzyła się naprawdę, uruchamia lawinę wydarzeń współczesnych. Wśród przepięknego krajobrazu mazurskiego rozgrywają się wielkie i małe historie.http://ksiazkanalato.granice.pl/index.php?content=nominowane


 POOOLECAM

Tytuł:
Prowincja pełna marzeń
Autor: Katarzyna Enerlich
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2009
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-61297-25-3
Ilość stron: 368
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Konkurs moje miasto i ...

czwartek, 11 czerwca 2009 14:53
Przyrodniczy Konkurs Plastyczny
pt:„ Mrągowo - moje miasto i otaczająca je przyroda”


TEMATY KONKURSOWE

„Stare drzewa pamiętają dawne historyczne dzieje”
„Drzewo, które powinno być pomnikiem przyrody”
„Tytus, Tomek i Atomek segregują śmieci – ułóŜ komiks”
Opisz jezioro –podaj jego nazwę, połoŜenie geograficzne, faunę, florę, cechy charakterystyczne, jakość wody,
głębokość, istniejące szlaki, atrakcje w pobliżu, zaproponuj jakieś turystyczne wykorzystanie jeziora, wykonaj zdjęcia.
Opracowanie folderu – ulotki drzew objętych ochroną  występujących na terenie miasta Mrągowa.
„Osobliwe piękno drze w obiektywie”. Wykonaj zdjęcie drzewa/drzew.

PARTNEREM KONKURSU SĄ ZIELONE DZIECIAKI


PISZCIE W SPRAWIE KONKURSU
zosiakwiatnatura@o2.pl

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej
www.seeik.webpark.pl i www.seeik.bloog.pl
 ORAZ
regulamin_na_konkurs_przyrodniczy_2_.pdf

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Coś...

wtorek, 02 czerwca 2009 22:15


www.flak.pl

 Obrazy Wita poznałam przez wizytę w świecie miedzy niebem a ziemią.
Mówię obrazy~ bo jest to więcej niż zdjęcie w sobie mieści . Kadr i
zapisane na nim historie spotkań w domu bez drzwi.
 Wit StwoszRZyciel... a przy nim człowiek, w którym jest cały
wszechświat.
 Świt i zachód słońca, przyjaźń szczera bez upiększeń taka
nieskończenie piękna jak pewna Bogda. Czasoprzestrzeń współczesnej duszy
 znaj
ącej
tajemnice sprzed tysiąca lat.  
 Odczucia bez granic... w małych oczach co nie mają dna i czasem strach
zaklęty w pieczonym jabłku - dlaczego JA ??? Radość w tym strachu, że
jestem i walczę. Żart ze szczęściem. Euforia z nutami na dachu.
 Spi
żowy czas
Mistrza z lustrzanką i odciskiem dłuta, okruszony cynamonem. Jest też
uśmiech biegnący z minutą po tęczy. Na jej końcu zawsze jest skarb.
Nadzieja na więcej...
 
Witoldzie ~ Dziękuję za nią.
 

Zosia i Zielone
Dzieciaki.
www.zielonedzieciaki.bloog.pl

  
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Bard ,,bez granic'' ~ Jarosław Chojnacki.

poniedziałek, 20 kwietnia 2009 20:57

poczta@)-->-->--serce"BEZ GRANIC"
 
21 kwietnia 2009r. o godz: 19:00 
w Party Club w Mrągowie przy ul.
Roosevelta 23 odbędzie się koncert
 Jarosława Chojnackiego,
 jednego znajbardziej znanych
interpretatorów
piosenki poetyckiej w naszym kraju.
Osoby o niesamowitym, niepowtarzalnym głosie.
Koncert ma charakter charytatywny 
a całkowity dochód ze sprzedaży
biletów, jak i z przeprowadzonej w trakcie koncertu aukcji 
przeznaczony
zostanie na realizację celów statutowych 
Mrągowskiego Stowarzyszenia
Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych, Chorych "AMICUS".

Bilety w cenie 20 zł w przedsprzedaży w 
Party Club Mrągowo od
06.04.2009r. bądź na godzinę przed koncertem.
Serdecznie zapraszamy.
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Z cyklu...

piątek, 03 kwietnia 2009 22:25

Z Wierszy dla JP II

 

Z Wadowic na Watykan

 

Z Wadowic na Watykan było tak nie blisko,

a wieszcz Cię przepowiedział, tą gwiazdą świetlistą,

która wzejdzie i zawoła z głębi tysiącleci,

łączcie się w miłości wszystkie Boże Dzieci.

 

I padają państwa, a zgubne ustroje

jak sodomę Bóg niszczy, a Ty dzieci swoje

niczym Noe prowadzisz, by serca dojrzały

koniec kary, żeby zrozumiały,

iż dorośnie ziemia, gdy człowiek uwierzy,

że jego zwycięstwo w Przykazaniach leży.ALDONA KRAUS.


********************************************************************************

fot.Zosia Wojciechowska

 


x.Arturowi

***********************************************************************************Leszczewo  -  9 czerwca 1999

 

Chrystus na krzyżu, bluszcz Go oplótł,

a w izbie czysto, niebogato,

drogę do domu piasek bieli…

Kogo czekają dziś przed chatą:

rolnik o spracowanych rękach,

gromadka dzieci, jego żona…

 

Może sam biskup, sam kardynał

przyjedzie matko dziś tu do nas.

 

Wszystko zastygło, ziemia, słońce,

tonie wigierskie, zbóż kobierce

gdy wszedł Jan Paweł w dom leszczewski

to jak szalone biło serce.

Szczęśliwe – bo mogło powiedzieć,

że po bożemu dni tu płyną,

choć nie bogato, choć w mozole,

Bóg wciąż nagradza dzieci swoje

Chleb -  dar najlepszy jest na stole.

 

I błogosławił -  tak jak Chrystus:

starość, wiek średni, dzieci tulił.

Było jak niegdyś w Galilei.

Świętość Papieża wszyscy czuli.

 

O Ziemio Polska, Najświętsza Ziemio,

zastępy świętych to Twój Posag.

Ziemio obsiana krwią męczeńską,

dla Ciebie Wieczna w Bogu Wiosna


ALDONA KRAUS.

z Anina.

 


 

 

Wiersze z czyklu ,, Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie''

Autor: Aldona Kraus

 

 

 

  


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Ks. Artur Śliwowski i Jego Wigry w CURRICULUM VITAE

czwartek, 02 kwietnia 2009 6:37CURRICULUM VITAE

KSIĄdz Kanonik Artur  Tomasz śLIWOWSKI (1967-2009)

 

 

Dnia  21 lutego 2009 r. w Godzinie Miłosierdzia Bożego zmarł nagle w wieku lat 41 ksiądz kanonik mgr lic. Artur Tomasz ŚLIWOWSKI  proboszcz parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach, Kanonik Honorowy Kapituły Kolegiackiej Sejneńsko-Wigierskiej w Wigrach.

 

Ks. Artur Śliwowski, urodził się dnia 5 sierpnia 1967 r. w Suwałkach, w rodzinie nauczycielskiej Henryka i Zofii z domu Zdaniuk. Wychowywał się z młodszym rodzeństwem: dwójką braci i siostrą. Po ukończeniu w 1982 r. Szkoły Podstawowej, dalsza naukę kontynuował w Technikum Samochodowym, przy Zespole Szkół Zawodowych w Suwałkach. Naukę w szkole średniej zakończył otrzymaniem Świadectwa Dojrzałości dnia 2 czerwca 1987 r. W tym samym roku złożył podanie i został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Po I semestrze trzeciego roku studiów w WSD w Łomży, decyzją Księdza Biskupa Juliusza Paetza, Biskupa Łomżyńskiego, został skierowany na studia do Augsburga w ówczesnej RFN, z których powrócił do WSD w Łomży już w październiku 1991 r. Po reorganizacji struktur Kościoła w Polsce (25.03.1992 r.), znalazł się w  granicach nowej Diecezji Ełckiej. W WSD w Ełku przyjął święcenia diakonatu (18.06.1993 r.), a dnia 21 maja 1994 r. w Katedrze Ełckiej, z rąk J. E. Księdza Biskupa Wojciecha Ziemby, pierwszego Biskupa Ełckiego otrzymał święcenia kapłańskie. W między czasie pod kierunkiem ks. dra Stanisława Hołodoka napisał prace magisterską, która obronił w czerwcu 1998 r. na KUL-u.

 Po święceniach pracował przez osiem lat jako wikariusz w parafii rzymskokatolickiej p.w. Św. Jana Chrzciciela w Piszu. Od 1999 r. także studiował zaocznie Teologię Apostolstwa w Instytucie Teologii Apostolstwa, Wydziału Teologicznego najpierw ATK a następnie UKSW w Warszawie. Studia zakończył w czerwcu 2002 r. otrzymując dyplom Licenciusza Teologii. Dnia 1 lipca 2002 r. został proboszczem parafii p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kosewie, dekanat p.w. Św. Stanisława BiM w Mikołajkach. Niezwłocznie rozpoczął przygotowania do budowy nowego kościoła, a rok później rozpoczęły się konkretne prace budowlane. Wielkim nakładem sił i starań miejscowych Wiernych oraz ich Proboszcza, w krótkim czasie wybudowano od podstaw nowy, piękny kościół, który został poświecony przez Biskupa Ełckiego w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, tj. dnia 24 czerwca 2007 r. Za to dzieło, śp. Ksiądz Artur otrzymał godność Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej Sejneńsko-Wigierskiej w Wigrach. W strukturach dekanatu Św. Stanisława BiM w Mikołajkach, pełnił funkcje Wicedziekana (2002-2007) i Dekanalnego Duszpasterza Trzeźwości (2004-2007). Od lipca 2004 r. był Członkiem Rady Kapłańskiej Diecezji Ełckiej. Dnia 1 sierpnia 2007 r.  został mianowany proboszczem parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach, dekanat Ducha Świętego w Suwałkach.

 

Śp. Ksiądz Artur Śliwowski, zapisał piękną kartę 15-letniego posługiwania kapłańskiego. Realizował swoje powołanie kapłańskie w ufnej modlitwie i wytrwałej posłudze powierzonej jego pieczy owczarni Chrystusowej. Był bezkompromisowy i bardzo zasadniczy w kwestiach wiary i obyczajności katolickiej. Odznaczał się wielką pieczołowitością w liturgii. Potrafił doskonale przygotować i zorganizować różne uroczystości czy spotkania religijne nadając im właściwego splędoru. Zaangażował się bardzo mocno w budowę kościoła parafialnego w Kosewie. Zbierał środki materialne jeżdżąc po całej Polsce i po Europie. Pamiętał o dobroczyńcach tego dzieła i nie tylko prywatnie ale i publicznie okazywał im swoją wdzięczność. Był gościnny, otwarty, życzliwy dla kapłanów i świeckich.  Dbał o dobro Kościoła i dobro naszej Ojczyzny okazując publicznie swój patriotyzm. Był młodym, dynamicznym, wielkiego serca kapłanem Chrystusowym.

 

Uroczystości pogrzebowe księdza kanonika Artura Śliwowskiego odbyły się na Wigrach. Od sobotniego wieczora (21 lutego), trumna z ciałem Kapłana była wystawiona w świątyni parafialnej. We wtorek, dnia 25 lutego 2009 r., o godz. 12.00. została odprawiona Msza św. pogrzebowa w intencji Zmarłego. Mszy św. przewodniczył J.E. Ksiądz Biskup Jerzy Mazur, Biskup Ełcki zaś okolicznościową homilię wygłosił J. E. Ksiądz Biskup Romuald Kamiński, Biskup Pomocniczy Diecezji Ełckiej. Po Mszy św. trumnę z ciałem zmarłego kapłana przeniesiono na miejscowy cmentarz parafialny, gdzie odbyły się obrzędy związane ze złożeniem ciała do grobu. W uroczystościach udział wzięło licznie zebrane duchowieństwo z diecezji ełckiej, łomżyńskiej i innych oraz także licznie zebrany lud wierny, rodzina, parafianie, przyjaciele i znajomi.

Niech spoczywa w pokoju wiecznym. Amen.


 

 

                                   WYSTAWĘ WSPOMINKOWĄ ,, WIGRY x. ARTURA''

 

autorstwa Krzysztofa Grabowskiego z Suwałk

można zobaczyć do 17 kwietnia w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie.

Zapraszamy w ten niezwykły przed świętami WIELKIEJ NOCY czas.

 

 
Ksiądz Kanonik Artur Śliwowski pokazywał jak należy cieszyć się każdym dniem żyjąc w przyjaźni ze światem
i za to największe Bóg zapłać dla Jego DUSZY.
Zosia i Zielone Dzieciaki z Przyjaciółmi@)-->-->--
fot. z wystawy Zofia Wojciechowska


 


Podziel się
oceń
2
1

komentarze (9) | dodaj komentarz

niedziela, 18 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  73 741  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728    

O mnie

Zosia - dla tych, co nie pamiętają. O mnie już było na zosiakwiatnatura.bloog.pl
A teraz chcę by było o Was. Zapraszam Cię tu, gdzie kwitną zielone opowiastki i świat jest choć troszeczkę bardziej tęczowy. Witaj i z nami czytaj. Opowiedz gdzie powstają Twoje sny, bo najważniejszy w tym tutaj jesteś Ty!

O moim bloogu

Jest częścią projektu pod nazwą "Zielone Dzieciaki - Ogród Cudów". To wspólne miejsce naszych spotkań i wszystkich tych, którzy kochają zielony świat. Motto: "Bliżej natury - bliżej serca" szalone ...

więcej...

Jest częścią projektu pod nazwą "Zielone Dzieciaki - Ogród Cudów". To wspólne miejsce naszych spotkań i wszystkich tych, którzy kochają zielony świat. Motto: "Bliżej natury - bliżej serca" szalone rozanielone,, dyrdymały,, to sposób zuchwały na niepogodę ducha... śmiej! się z nami! śmiej! HEJ!!!

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

NASZ ADRES zosiakwiatnatura@o2.pl WITAM!!! ZIELONE DZIECIAKI Z MAZURSKICH SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI ORAZ www.naszedzieci.org.pl CZD WARSZAWA www.sszpitalne.edu.pl SZCZECIN A TAKŻE CZĘSTOCHOWĘ HEJ! www.zielonedzieciaki.bloog.pl JESTEŚMY NA www.zosiakwiatnatura.bloog.pl TERAZ www.zosiakwiatnatura2.bloog.pl POLECAM Mazurski Park www.mazurskipark.pl , www.bzura.eu ODWIEDZAJ Leśny Kompleks Promocyjny -Spychowo. CZEKAM www.podzoltaroza.pl www.ksiaznica.szczecin.pl ZIELONE- HEJ! www.blog.euroflorist.pl ZAJRZYJ www.zs1mragowo.edu.pl www.zssmragowo.edu.pl www.mragowo.pl CZYTAJ-:) www.calapolskaczytadzieciom.pl www.jezioro.com.pl www.nataliajewtuch.eu www.wigry.org www.superwomeneka.blogspot.com WSTĄP DO TEATRU! www.pogotowie-teatralne.home.pl www.pogotowie-teatralne.blog.onet.pl POSŁUCHAJ PROSZĘ Pro Musica Antiqua TAKŻE Pawła Bębenka Desiderii Carmina www.edycja.pl COŚ LEKKIEGO... Zespołu Feel www.feel.net.pl

Statystyki

Odwiedziny: 73741

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Praca