Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 210 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Z wizytą u Hrabiego

wtorek, 19 lipca 2011 20:32
Skocz do komentarzy

"Nie liczą się słowa a czyny"  Dmokryt

 

 

 

 

 

 

Na Podzamczu u Hrabiego

 

 

 

 


Lokalizacja jest  fantastyczna; u góry Zamek Książąt Pomorskich, u dołu Odra
i wejście do portu. Tuż obok Baszta Siedmiu Płaszczy, a kilka kroków dalej
Nowa Starówka czyli część Starego Miasta z Rynkiem Siennym i Starym Ratuszem.

Wybudowane niedawno kamieniczki wywołują sporo kontrowersji, ale ich różnorodność, sposób zagospodarowania, czy nawet oferta wynajmu przyciągają miejscowych i turystów. Naloty aliantów zniszczyły dawną, gęstą zabudowę tego rejonu Szczecina i przez lata były tu pustkowia, gruzowisko i chaszcze. Dziś jest już czym oko i serce nacieszyć i zanosi się na to, że ten rejon miasta rozkwitnie jeszcze urodą.

 

Doktor Volker hrabia von Zitzewitz do niedawna nie wierzył, że z taką ochotą i szczęściem rozgości się w kraju przodków i że pokocha nadodrzańskie klimaty.

W najśmielszych swych marzeniach nie widział się na Pomorzu Zachodnim, które dzięki jego protoplastom rosło ongiś w siłę, bogactwo i sławę.

 

Doktor Marek Froelich także do niedawna nie przypuszczał, że powróci do swojego Szczecina, że wszystkie swe umiejętności, talent i zdolności rzuci na szalę pracy i kariery w ukochanym mieście.

 

Zanim obaj panowie się spotkali i we wspólnych interesach zgadali, przyszło im budować zawodową pozycję w Niemczech. Tam mieli swoje gabinety, pracę, pacjentów i  to co najważniejsze: sukcesy, uznanie, poważanie.

 

Sukces w stomatologii osiąga się latami ciężkiej pracy. Być dentystą to tak jakby łączyć umiejętności artystyczne z technicznymi , mieć rękę rzemieślnika,  i wiedzę lekarza.

 

Marek Froelich, szczecinianin z urodzenia ukończył tamtejszą Pomorską Akademię Medyczną.Pierwszą pracę podjął w rodzinnym mieście, w przychodni na Abramowskiego.Jednocześnie był dentystą szkolnym (na Głębokiem), bo przecież wielu pracowało na kilku etatach,  jako że zarobki w latach osiemdziesiątych w Polsce nie należały do imponujących. Wcale nie marzył o wyjeździe na Zachód, ani o tym, by Szczecin opuszczać. Miłość zaważyła. Ukochana ściągnęła go do Hamburga, a tam po roku przyszedł na świat pierwszy syn.

 

Froelich, choć posiada niemiecko brzmiące nazwisko i choć zdecydował się
w 1989 roku zamieszkać w Niemczech,  ma w sobie polskość patrioty i duszę romantyka. W jego rodzinie zawsze żywe były i  pozostają  nasze polskie tradycje i sentymenty.Wychowywał się na opowieściach o dziadku Adolfie Froelichu, który był dentystą w Jędrzejowie i jako oficer Wojska Polskiego 9 Dywizji Piechoty brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej,  w 1920 roku.  Słuchał o Sanguszkach, Gumniskach i starym Tarnowie, w którym pradziad pełnił funkcję zarządcy magnackiej fortuny.

 

Pobyt i praca w Niemczech utwierdziły doktora Marka Froelicha w przekonaniu, że nie wolno uciekać od „korzeni”, nie można wyrzec się tej typowo polskiej dumy z dziejów płynącej i naszej wiary w powodzenie i sukces. Ufał, że upór i praca są jak walka wiodąca do zwycięstwa. Tak było przecież wówczas, gdy zdawał na medycynę i należało pokonać dziesięciu kandydatów startujących na jedno miejsce. Tak było i podczas studiów, które do łatwych nie należą. W tym przekonaniu utwierdziły go jeszcze wolne wybory czerwcowe z 1989 roku,  kiedy doszło do zdecydowanego zwycięstwa kandydatów Solidarności.

 

Nie należy łatwo rezygnować, nie wolno tracić nadziei i żyć bez celu i zajęć.  

Tak oto brzmi życiowa dewiza  Marka Froelicha.

                                                                                          

Nie miał więc doktor obaw, że w Niemczech może się nie udać, że nie docenią wiedzy jaką posiada. Nie mylił się. Już po trzech miesiącach pobytu znalazł posadę u polskiego lekarza, w jego prywatnym gabinecie na Vedlu w Hamburgu. Pracy było sporo, bo ciągnęły tam tłumy przesiedleńców z Polski.  Bez żenady i z łatwością mogli mówić o swoich problemach, zaniedbaniach i konieczności leczenia uzębienia.

 

Jeszcze u dwóch innych lekarzy praktykował doktor, zanim  otworzył swój własny gabinet na Berliner Platz w Hamburgu. Co ciekawe, nie musiał wcześniej stawać przed komisją państwową i zdawać egzaminów nostryfikujących jego polski dyplom. Wystarczyły pisemne oświadczenia wcześniejszych hamburskich pracodawców, ich opinie o umiejętnościach, kwalifikacjach i zawodowej przydatności.


Trzeba dodać, że Niemcy wysoko cenią absolwentów polskich uczelni medycznych. Ich wiedzę uznają za imponującą, a pracowitość i solidność za wyjątkowe. Prywatna praktyka to ważny etap w karierze lekarza. Pracuje się na własne konto, zdbywa nowe umiejętności i co najważniejsze; oceny, opinie, renomę. To wyzwala inicjatywy, rozwija, satysfakcjonuje. Przy tym trzeba wciąż się uczyć, by być na bieżąco w aktualnościach z  medycyny. Kształcenie, a raczej dokształcanie jest koniecznością. 

 

Studia doktoranckie w Polsce, w Szczecinie, w Pomorskiej Akademii Medycznej to drugi ważny etap w karierze Marka Froelicha. Mógł oczywiście podjąć je w Niemczech, nic nie stało na przeszkodzie, ale ...


Polska to jest Polska, a tęsknota za Szczecinem to druga ważna rzecz.
Nic dziwnego, że opłacił te studia, choć nie musiał, bo posiada polski paszport.

Tylko jakże to tak; mieszkać w Niemczech, a po wiedzę jeździć do kraju?
Za dziękuję jedynie? To nie przystoi.

 

Do Szczecina nie tylko jeździł często, ale o swym mieście, kiedy tylko była okazja, chętnie rozmawiał. Zwłaszcza z tymi Niemcami, którzy nadodrzański gród znali.

A wielu pod urokiem jego architektury nadal pozostaje. Zwłaszcza Wały Chrobrego, zwane też Tarasami Hakena, od nazwiska słynnego nadburmistrza,  budzą podziw.


Doktor Froelich opowiada dziś swym synom jak to sam będąc dzieckiem,  zachwycał się rzeźbą Herkulesa walczącego z centaurem, stojącą u podnóża Wałów. Sił Herkulesa potrzeba niekiedy, by dojść do celu i zrealizować marzenia. 

Tak było i w przypadku otwarcia Dental Implant Aestetic Clinik w Szczecinie. Dziś jest ona powodem dumy doktora Marka Froelicha i jego przyjaciela doktora Volkera hrabiego von Zitzewitza.


Skąd Niemiec w tym duecie? O! Tam jest trio, bo i doktor Piotr Skomro, adiunkt Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, gra  ważną rolę. Zespół jest doprawdy doborowy, a usługi na najwyższym światowym poziomie.

 

Przyjaźń z hrabią Zitzewitzem zaczęła się od hamburskich kontaktów zawodowych, od rozmów,  w tym również długich o historii Pomorza, o niezwykłości Szczecina
w którym zieleń i woda zajmują połowę powierzchni. 


Hrabia to nie tylko wybitny naukowiec implantologii z dwoma fakultetami i doktoratami, ale przy tym człowiek nowoczesny i Polakom przyjazny. To jego kuzynka Lisaweta Zitzewitz działa od lat na rzecz pojednania polsko - niemieckiego w prowadzonej przez siebie Akademii Europejskiej w Kulicach pod Nowogardem. 

 

Szczecińska klinika doktora Marka Froelicha stworzona została z myślą  wyjścia na przeciw oczekiwaniom tych, co pragną mieć zdrowe i ładne zęby, dobry wygląd
i gwarancję, że skorzystają z najlepszych rozwiązań nowoczesnej stomatologii.     

 

Jest to obiekt imponujący, elegancki i  luksusowy. Obsługa na najwyższym poziomie. Tam doprawdy, aż miło przebywać. Szczecinianie otrzymali coś wyjątkowego.

Teraz tylko przekonać ich do tego, że dbałość o zęby jest wymogiem czasów w których żyjemy, a implanty,  klamry, protezy to nic strasznego. 

 

Doktor Marek Froelich ma sporo pomysłów. Powrócił do Szczecina nie po to,  by zarabiać jedynie. Ma wrażenie, że daje swojemu miastu ze wszech miar godną ofertą i rzetelne usługi. Jednocześnie ma świadomość tego, że jeszcze nie jesteśmy społeczeństwem tak zamożnym jak te zachodnie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by konsultować się, podejmować w czas rezolutne decyzje, odwiedzać bez obaw dentystów. Szczególną troską pragnie otoczyć dzieci i dlatego stawia na ortodoncję i stomatologię zachowawczą, dziecięcą. Jest szczęśliwy, bo realizuje marzenia, spotyka ciekawych ludzi...jest „u siebie”.

 

Kariera to pojęcie względne, lepiej mówmy, że doktor Froelich i hrabia Zitzewitz

na Podzamczu  w Szczecinie prawdziwej estetyki uczą i do uśmiechu zadowolenia zachęcają.  

  

 

                                                                                   Orfodoncja

 

 

 

 

 

 

 

Dołączam zdjęcia!  doktor Marek Froelich,doktorzy Skomro, doktor Froelich i dr ZitzewitzUściski i serdeczności!  

Publikacja za zgodą

Sł.

Podziel się
oceń
0
0Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 23 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  73 972  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728    

O mnie

Zosia - dla tych, co nie pamiętają. O mnie już było na zosiakwiatnatura.bloog.pl
A teraz chcę by było o Was. Zapraszam Cię tu, gdzie kwitną zielone opowiastki i świat jest choć troszeczkę bardziej tęczowy. Witaj i z nami czytaj. Opowiedz gdzie powstają Twoje sny, bo najważniejszy w tym tutaj jesteś Ty!

O moim bloogu

Jest częścią projektu pod nazwą "Zielone Dzieciaki - Ogród Cudów". To wspólne miejsce naszych spotkań i wszystkich tych, którzy kochają zielony świat. Motto: "Bliżej natury - bliżej serca" szalone ...

więcej...

Jest częścią projektu pod nazwą "Zielone Dzieciaki - Ogród Cudów". To wspólne miejsce naszych spotkań i wszystkich tych, którzy kochają zielony świat. Motto: "Bliżej natury - bliżej serca" szalone rozanielone,, dyrdymały,, to sposób zuchwały na niepogodę ducha... śmiej! się z nami! śmiej! HEJ!!!

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

NASZ ADRES zosiakwiatnatura@o2.pl WITAM!!! ZIELONE DZIECIAKI Z MAZURSKICH SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI ORAZ www.naszedzieci.org.pl CZD WARSZAWA www.sszpitalne.edu.pl SZCZECIN A TAKŻE CZĘSTOCHOWĘ HEJ! www.zielonedzieciaki.bloog.pl JESTEŚMY NA www.zosiakwiatnatura.bloog.pl TERAZ www.zosiakwiatnatura2.bloog.pl POLECAM Mazurski Park www.mazurskipark.pl , www.bzura.eu ODWIEDZAJ Leśny Kompleks Promocyjny -Spychowo. CZEKAM www.podzoltaroza.pl www.ksiaznica.szczecin.pl ZIELONE- HEJ! www.blog.euroflorist.pl ZAJRZYJ www.zs1mragowo.edu.pl www.zssmragowo.edu.pl www.mragowo.pl CZYTAJ-:) www.calapolskaczytadzieciom.pl www.jezioro.com.pl www.nataliajewtuch.eu www.wigry.org www.superwomeneka.blogspot.com WSTĄP DO TEATRU! www.pogotowie-teatralne.home.pl www.pogotowie-teatralne.blog.onet.pl POSŁUCHAJ PROSZĘ Pro Musica Antiqua TAKŻE Pawła Bębenka Desiderii Carmina www.edycja.pl COŚ LEKKIEGO... Zespołu Feel www.feel.net.pl

Statystyki

Odwiedziny: 73972

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl